A kutyáknak közel 50%-a ágyban aludhat a gazdája mellett, igazolta egy nemzetközi felmérés. Az is kiderült, hogy a gazdáknak körülbelül 60%-a szívesen látja házikedvencét a saját hálójában fajtól függetlenül. Egyesek azt állítják, hogy segíti őket a zavartalan alvásban…
A felmérések eredményeiből kiindulva egyre nő azoknak a kutyásoknak a száma, akik előszeretettel alszanak kedvencükkel, ebből kifolyólag növekszik azoknak az aránya is, akik az éjszakát nem tudják végigaludni kedvencük zargatása miatt. Én is a kutyával alvók táborát erősítem, és csak meg tudom erősíteni, hogy milyen kellemes kis hősugárzó a hideg téli estéken. Hogy hol kap levegőt a takaró alatt, az számomra is rejtély, de ő például teljesen elbújik, semmije nem lóg ki, és mivel szerencsére kisméretű, pont ideális kiskifli:-)
Miért jó, ha velünk pihen?
A puha, szőrös állattal való alvás felidézi a gyermekkori plüssállatos élményeket, nyugalmat áraszt, és biztonságérzetet ad. Sokan hamarabb elalszanak a szabályos, nyugodt szuszogás hatására.
Minket is megnyugtat a tény, hogy kutyánkat magunk mellett tudjuk, amíg fel nem ébred. Így hamarabb kapunk jelzést az esetleges sétálási szándékról, rosszullétről, vagy idegen jelenlétéről a bejárati ajtónál.
- Az egyedülálló felnőtteknél rendszeres. Pótolja az élettárs hiányát és erős érzelmi kötődést alakít ki. Nem véletlenül szeretünk annyira a kisállathoz bújni. Sajnos a mai társadalomban ez a tartós emberi kapcsolatok meglétének és igényének hiányához vezet.
- Jót tesz az ebnek és a kutya-gazda kapcsolatnak. Ha egy félősebb, esetleg bizalmatlan négylábúval élünk együtt, könnyen lehet, hogy a gazdival alvás segít a probléma megoldásában, ugyanis egy különleges, bensőséges kapcsolatot alakít ki.
- Vérnyomáscsökkentő és stresszoldó hatását tudományosan is bizonyították. Aki kutyával alszik, sokkal kiegyensúlyozottabban éli a mindennapjait, akár munka, akár magánélet tekintetében.
Miért ne engedjük?
Gyakori, hogy rontja az alvás minőségét az eb jelenléte a saját ágyunkban. Szuszognak, horkolnak, elterpeszkednek, míg végül nekünk csak az ágy legszéle jut. (A felmérések során a megkérdezetteknek kb. 30%-a állította, hogy legalább egyszer felébred kedvence miatt éjjel.) Egyesek még a meleg takaró alá is bebújnak, sőt követelik, hogy betakarózhassanak. Más kutyák megjegyzik, hogyan alszik egy ember, és felveszik ugyanazt a pózt: fejük a párnán pihen, míg testük be van takarva. Természetesen ilyenkor elégedetten szuszognak, és a lehető leghatározottabb parancsnak is nehezen engedelmeskednek.
Az ágyban alvás hátulütője, hogy a kutya „szörnyeteggé” válhat. Ha nem kezeljük megfelelően a főnök ágyában alvás kérdését, könnyen lehet, hogy egy territórium védő, matracról vicsorgó ebbel találjuk szembe magunkat, ha belépünk a hálószobába. Természetes körülmények között a kutyának és gazdának is megvan a saját helye, amit a négylábú tiszteletben is tart. Amint beengedjük az ágyunkba, ez a rend felborul, a szabályok értelmetlenné válnak. Fontos ilyenkor a következetesség! A kezdetektől legyen egy vezényszavunk rá, hogyha azt kérjük, menjen le az ágyból, akkor az történjen is meg. Ellenkező esetben büntetés, leszidás, vagy kényelmi tilalom járhat.
- Párkapcsolati problémákat okoz. Egyre több kiskutyástól hallani, hogy kedvence nem engedi be a párját az ágyba, vagy morogja, mielőtt befekszik. Sajnos ez a legtöbbször nem vezet jóra, így tartassuk be a lefektetett szabályokat. A rangsorban ne a kutya legyen az első!
- Allergia kiváltó oka lehet az állatszőr, az utcáról felhozott fertőzésekről, orrán, mancsán ragadt férgekről nem is beszélve. Ügyeljünk a tisztaságra, és a gyakori huzatcserére, hogy ebből ne legyen gond!
Mindenkinek a saját döntése, kutyával alszik-e vagy anélkül. Bizonyosan függ ez a saját, és kutyánk személyiségétől is. Összességében persze jó a kutyával aludni, és a felsorolt negatívumok ellenére legtöbben ezt az utat választjuk.
Nálatok hogy van ez? Várjuk a kommenteket akár képpel együtt Facebook oldalunkon!