Egy új tanulmány szerint több millió mesterséges szigettel hatékonyan alakíthatnánk a szén-dioxidot üzemanyaggá.
A Bruce D. Patterson, a chicagói Field Természettudományi Múzeum munkatársa és csapata szerint az infrastruktúra kialakításához szükséges technológia már elérhető. A szakértők úgy vélik, a klímaváltozás mérsékléséhez elengedhetetlen, hogy csökkentsük a szén-dioxid-szintet.
A szigeteket szélerőművekkel és napelemekkel látnák el, az energia segítségével a telepek a tengervízből vonhatnák ki a szén-dioxidot, illetve termelhetnék a hidrogént, melyeket aztán üzemanyaggá alakíthatnának. A létrejött metanolt addig tárolnák a szigetek, amíg a hajók el nem szállítják az üzemanyagot.
A kutatók kiemelték, hogy további vizsgálatokra lesz szükség az infrastruktúra pontos terveinek elkészítéséhez. Számításaik alapján egy-egy telep nagyjából 70 szigetből állna, melyek mintegy 1 négyzetkilométeren helyezkednének el. Az üzemeket a partokhoz közelebb, viszonylag sekély vízben, hurrikánmentes régiókban alakítanák ki.
Nem ez az első alkalom, amikor a szakértők hasonló szigetek ötletét vetették fel, de ez az első tanulmány, amelyben az energiatárolásra is tesznek javaslatokat.