Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Nem adnak fel védvonalat

Cikkünk frissítése óta eltelt 11 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Lassabban épül ugyanakkor a falu felőli oldalon a kavicspaplan, mert a fakadóvizek miatt magasabb vízszintek alakultak ki.  Azokon a szakaszokon, ahol rézsű csúszását észlelik, bordás megtámasztásokat alakítanak ki. A megtámasztás befejeztével a magasítási munkák dupla csatárlánccal tovább folytatódnak. A jelenlegi helyzet a magasítás folytatását nem akadályozza, a töltésen elrendelték a túlbiztosítás kiépítését.

 

Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság működési területén az elmúlt 24 órában nem történt újabb árvízvédelmi fokozatváltás.

 

Jelenleg érvényben lévő árvízvédelmi készültségek az ÉDUVIZIG működési területén:

Rendkívüli árvízvédelmi fokozat,

  • Esztergomi árvízvédelmi szakasz teljes hosszán,
  • Komárom-Almásfüzítői árvízvédelmi szakasz teljes hosszán, 
  • Vének-Dunaremete árvízvédelmi szakasz teljes hosszán,
  • Dunaremete-Rajka árvízvédelmi szakasz teljes hosszán,
  • Vének-Dunaszentpál árvízvédelmi szakasz teljes hosszán,
  • Mosoni-Duna – Rábcamenti árvízvédelmi szakasz Kunszigeti és Abdai gátőrjárásain

  

III. fokú árvízvédelmi készültség,

  • Győr-Árpási árvízvédelmi szakasz Ikrényi és Rábapatonai gátőrjárásain,
  • Győr-Koroncó árvízvédelmi szakasz teljes hosszán,
  • Koroncó-Mórichida árvízvédelmi szakasz Mérgesi gátőrjárásán

 

I. fokú árvízvédelmi készültség

  • Koroncó-Mórichida árvízvédelmi szakasz Rábaszentmiklósi gátőrjárásán

 

 

A Duna és a Mosoni-Duna áradása miatt a Győr – Moson – Sopron megyei  közúthálózaton bevezetett forgalomkorlátozások a következők:

 

 

A  Győri üzemmérnökség területén:

 

1. sz. főút 108+185-121+423 kmsz. között teljes lezárás

 

Az 1 sz. főutat árvízvédelmi munkálatok miatt  a 19-es főút Győr-likócsi csomópontja és a Nagyszentjánosi csomópont között lezárták, a közlekedőket az M1-es autópályára terelik.

A Gönyűn lakók otthonaikat Győr felől a 19. sz. főút – M1-es autópálya-Nagyszentjános útvonalon közelíthetik meg. A Komárom felől érkezők a Nagyszentjánosi csomópontnál – lakcímkártyájuk alapján – Gönyű településre behajthatnak. A többi közlekedőt az M1-es autópályára terelik.

 

Budapest felől az 1. sz. főúton közlekedőket a komáromi Közútkezelő a 131-es út érintésével az M1-es autópályára tereli. A forgalom az M19-es út Győr-Likócsi csomópontjában térhet vissza az 1. számú. főútra

 

A terelés ideje alatt az autópálya (autóút) Győr és Komárom közötti érintett szakaszát díjmentesen lehet igénybe venni.

 

14. sz .főút 2+356-12+696 kmsz. között teljes lezárás ( 1401sz. út csp.- országhatár)

Rendőri irányítás mellett (1401 sz. út csp.-tól Vámosszabadiig) célforgalom biztosításával.

 

14. sz.fő.út és a 1401.sz.út kereszteződésében,Rendőri irányítással engedik a forgalmat,a szigetközi útra.

 

1303.sz.-Vámoszabadi-Nagybajcs összekötő úton, 2013.06.07. 09:30-kor a 3+780kmsz-ben és a 4+115kmsz-ben gyenge intenzitású vízátfolyás miatt,30km/h sebesség korlátozás, egyéb veszély, vízátfolyás jelzőtáblák kerültek kihelyezésre.

A győri üzemmérnökség ügyeletese 2013.06.07.-én reggel 9 órás jelentése alapján, Gönyűnél az 1.számú főút 108+185 km szelvényénél vízszint és az útpálya szintje között 1,80m a különbséget mértek az útellenőrzéskor.

 

 

A folyamatosan beérkező adatok alapján, az árhullám levonulása nagy feladatot jelent, de ezzel az országos méretű összefogással, közösen, sikerrel megoldható. A védekezést az Országos Vízügyi Főigazgatóság koordinálja.

 

Az árvízi védekezésben résztvevők és a védekezés irányítói megdöbbenéssel párosuló felháborodással fogadják, hogy megfeszített erőfeszítéseiket minden alapot nélkülöző rémhírek kérdőjelezik meg. A további „értesülések” keletkezésének és terjedésének megakadályozása érdekében az árvízi védekezést felelősen irányítók ismételten leszögezik: védművet, gátat fel nem adnak, védvonalat más település védelme érdekében át nem vágnak. A védekezés jelenlegi szakaszában gátszakadás nem történt.

 

A Mosoni-Duna Győrújfalunál lévő védelmi szakaszán a folyamatban lévő kivitelezési munkák miatt az árvízvédelmi töltés az árvíz előtt nem volt teljes értékű. Az árvízvédelmi töltésen folyó munkákhoz szükséges beszállítást csak a töltéskoronán lehet megoldani, mivel a mentett oldalon.
a szivárgó vizek csak így tették lehetővé a folyamatos szállítást. Az intenzív szállítás következtében tegnap délután a töltés mentett oldali rézsűjén a korábbi kivitelezés során rátolt földmennyiség a rajta közlekedő gépek terhelésének következtében a töltés mentett oldalára mintegy 20 méter szélességben és 1,5 méter mélységben lesuvadt.

 

Az éjszaka folyamán az érintett töltésszakasz koronáján a töltés magasítás homokzsákokból 70 cm-es magasságban folyamatosan megépült. Álláspontunk szerint az így kialakított védvonal magassága elegendő. Tekintettel a felfokozott helyzetre, magasítást a nap folyamán tovább építjük.

 

A mentett oldalon a fakadó vizek miatt magasabb vízszintek alakultak ki, ezért a mentett oldali leterhelő kavics paplan kiépítésének üteme le fog lassulni. Tekintettel arra, hogy a kialakult körülmények között, forgalomtechnikai okokból ez a kapacitás nem növelhető tovább, azokon a szakaszokon, ahol rézsű csúszást észlelünk, bordás megtámasztások kialakítását kezdtük el.

 

A védekezést az új helyzetnek megfelelően átszerveztük, a beszállításokat a bordás megtámasztásokhoz helikopterrel kezdeményeztük, melyet töltés koronán könnyűszerkezetű járművel egészítünk ki. 

 

A megtámasztás befejeztével a magasítási munkák dupla csatárlánccal tovább folytatódnak. A jelenlegi helyzet a magasítás folytatását nem akadályozza, a töltésen elrendeltük a túlbiztosítás kiépítését.

 

2013. 06. 06-án az OMIT összehívta a Tudományos Tanácsot.  A Tanács tagjai egyöntetűen megállapították, hogy a prognózis alapján nem alakulhat ki olyan árhullám, amely a jelenlegi rekord árhullámot tovább növeli. Kizárták, hogy a vizsgált időszakban erre az árhullámra újabb árhullám fusson rá.

 

 

A legfrissebb árvízi adatok a Dunán:

2013. június 7-én 11.00 órakor az alábbi vízállásokat mérték:

 

Vízmércék

Korábbi vízállás

Aktuális vízállás

Tetőzés

Tetőzés várható időpontja

Eddigi legnagyobb vízszint

Idő-pontja

Nagybajcs

887 cm

895 cm

910 + – 10

2013. 06. 08. hajnal

875

2002

Komárom

797 cm

807 cm

840 + – 10

2013. 06. 08-09.

802

2002

Esztergom

736 cm

746 cm

805 + – 10

2013. 06.09. reggel

771

2002

Nagymaros

655 cm

668 cm

740 + – 15

2013. 06. 09. este

714

2006

Budapest

784 cm

795 cm

885 + – 20

2013. 06.10. hajnal

860

2006

 

A kormány várja a dunai árvíz miatt kárt szenvedő magánszemélyek és vállalkozók jelentkezését a Belügyminisztérium által létrehozott euszacivil@bm.gov.hu címen – közölte a kormányszóvivő csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

Giró-Szász András elmondta: Magyarország európai uniós tagállamként jogosult arra, hogy forrásokat hívjon le az EU szolidaritási alapjából a károk utólagos felszámolására, a helyreállítási munkálatok költségeinek fedezésére.

A kormány ezért várja azok jelentkezését, akik kárt szenvednek el az árvíz miatt, ugyanis a kárigény összesítésébe az állam, az önkormányzatok, a vállalatok és a magánszemélyek által elszenvedett kár egyaránt beletartozik. A BM által létrehozott e-mail cím július 8-ig működik.

Forrás: http://www.kormany.hu/hu/miniszterelnokseg/hirek/arviz-a-kormany-varja-a-karbejelenteseket

 

Giró-Szász András kormányszóvivő és Soltész Miklós szociális és családügyért felelős államtitkár bejelentette: péntek éjféltől él a 1357-es telefonszámon a Nemzeti Összefogás Vonala. Egy telefonhívás díja 250 forint.

A csatlakozott humanitárius szervezetek támogatására, valamint a későbbi felújításokra hívásonként és SMS-enként 250 forintot lehet adományozni a 1357-es vonalon.

Soltész Miklós ismertette: a munkáját szerdán kezdő Nemzeti Humanitárius Koordinációs Tanács első döntései között szerepelt a nemzeti összefogás számlaszámának elindítása, amelyen péntek reggel 
18 732 822 forint volt. A számlára továbbra is várják a támogatásokat, és amelyre már külföldről is lehet utalni.

Giró-Szász András kormányszóvivő az aktuális helyzetet ismertetve azt mondta: most már biztosan tudható, hogy a valaha volt legnagyobb árvízzel kell szembenézni Magyarországon, ezért a legrosszabb forgatókönyveket is figyelembe kell venni, ez alapján dolgozta ki a kormány, a kormányzati koordinációs bizottság az irányításhoz, a védekezéshez szükséges intézkedéseket. 
Ezek mellett minden eddiginél nagyobb összefogásra is szükség van – tette hozzá.

A fél tízkor tartott kormányszóvivői tájékoztatón az aktuális adatokat ismertetve a szóvivő elmondta: Nagybajcs térségében 887 centiméteres a vízállás, itt a tetőzést, 20 centiméterrel magasabb vízszintet szombat reggelre várják. Ez az érték 25 centiméterrel nagyobb, mint az eddig mért legnagyobb vízszint.

Giró-Szász András arra hívta fel a figyelmet, hogy a védekezésben részt vevők és az irányítók arra kérik a rémhírterjesztőket, tiszteljék meg őket azzal, hogy munkájukat nem nehezítik. Hangsúlyozta: minden eszköz, terv készen áll arra, hogy a Magyarországot ért árvízhelyzetet megfelelő módon kezeljék az illetékes szervek az érintett megyékben és összességében az egész országban.

Forrás: http://www.kormany.hu/hu/miniszterelnokseg/hirek/pentek-ejfeltol-el-a-nemzeti-osszefogas-vonala