Kezdőlap GYŐR Győr - Gazdaság

Népszerű a nyugat-magyarországi ingatlanpiac, a régióból több város is kiemelkedik

Cikkünk frissítése óta eltelt 8 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A hazai ingatlanpiac idén sem áll meg, az első három hónapban a budapesti használt lakások 10-25 millió forintért, a vidéki társaik pedig átlagosan 10 millió forintért keltek el. Az új építésűek szegmensében ennél magasabb árszínvonal jellemző, a fővárosban 20-40 millió forint, az ország más területein pedig 10-25 millió forint az átlagár.

Lendületesen indult az év

A forgalom 2015-ben meghaladta a 130 ezret, a tavalyi év során pedig a 150 ezres nagyságrendet is elérte. Az idei év első három hónapjára vonatkozó adatok alapján év végéig további emelkedés várható, a tranzakciószám becsült száma az első negyedévben elérte a 36-38 ezret. A piac meglehetősen koncentrált, a legnépszerűbb területek közé még mindig a főváros, a nyugat-magyarországi nagyvárosok és a Balaton menti települések tartoznak, a vidéki nagyvárosok viszonylatában a legmagasabb árakkal Debrecenben, Győrben, Sopronban és Kecskeméten találkozhatunk. A lakásvásárlók vidéken panellakások esetén 170-180 ezer forintos, téglaépítésű társaiknál pedig 225-240 ezer Ft/m2 átlagárakra számíthatnak, míg a fővárosban mindkét típusért 300 ezer Ft/m2 felett alakul az eladási ár. Az értékesítési idő tekintetében is megmutatkoznak az eltérések, a panelek gyorsabban találnak gazdára – vidéken 68-106 nap, a fővárosban 87-91 nap alatt -, mint a téglalakások – vidéki viszonylatban 94-157 nap, míg Budapesten 93-111 nap az átlagos értékesítési idő.

Megyénként eltérő növekedési ütem

A megyék között szembetűnőek a különbségek, nemcsak a jelenlegi árszínvonalat, hanem az árváltozás ütemét tekintve is. A tavalyi év során Csongrád és Baranya megyében 18-20%-kal emelkedtek a lakóingatlanok átlagos négyzetméterenkénti árai, ezenkívül kiemelkedő volt a bővülés– 19%-os – Budapesten is. A változás Győr-Moson-Sopron és Hajdú-Bihar megyében szintén kétszámjegyű volt, az átlagárak 12-13%-kal drágultak, Pest megyében ehhez képest visszafogottabb – 8%-os – emelkedés érvényesült. Az év első negyedévében sem állt meg a növekedés, a legtöbb térségben 1-2%-kal kúsztak fel az árak, a mezőnyből kitűnik Baranya megye, ahol 8%-ot meghaladó változás mutatkozott.

A lakóingatlanok átlagos négyzetméterenkénti árai az egyes megyékben

A lakóingatlanok átlagos négyzetméterenkénti árai az egyes megyékben (Ft/m2)

Megyei viszonylatban nem Győr a legdrágább

A Győr-Moson-Sopron megyei ingatlanárak országos szinten magasak, az itt elhelyezkedő városok között azonban jelentős különbségek tapasztalhatóak. A Győrben eladó lakások átlagos négyzetméterenkénti árai a soproni árszínvonalhoz képest 13%-kal kedvezőbbek, Mosonmagyaróvár és Fertőd áraihoz viszonyítva azonban 10-20%-kal magasabb átlagos Ft/m2 árakra lehet számítani. A családi házak szegmensében Sopron és Mosonmagyaróvár átlagárai kiemelkednek, ehhez képest Győrben 18-21%-kal alacsonyabb áron érhető el az ingatlantípus.

Az egyes ingatlantípusok átlagárai Győr-Moson-Sopron megye néhány városában

Az egyes ingatlantípusok átlagárai Győr-Moson-Sopron megye néhány városában (Ft/m2)

Nem várható az árak mérséklődése

A jelenleg mutatkozó árszínvonal magasnak tűnik, reálértéken számítva azonban stagnálás érvényesül, nominálisan pedig 2013 óta először tapasztalható csökkenés. A következő időszakban nem valószínűsíthető további mérséklődés a kereslet felfutásának köszönhetően, a piacon pedig az újlakások előreláthatólag 2019-is kiemelt szerepet kapnak.

Forrás: Ingatlannet.hu