A japán műhold elsőként hoz majd létre mesterséges meteoresőt
Forrás: National Geographic
A japán ALE olyan apró műholdat tervezett, amely parányi gömböcskéket kibocsátva képes meteoresőt kiváltani – írja a Live Science. Mivel a labdácskák kémiai összetétele különböző, az objektumok kiengedése során eltérő színű meteorok keletkeznek.
A cég első űreszközét 2019. január 18-án bocsátották fel az Ucsinoura Űrközpontról. A közelmúltban elindított szerkezethez 400 gömböcske tartozik, egy-egy meteoreső során 20 labdát fognak kibocsátani.
A vállalat célja az, hogy megrendelésre idézzenek elő meteorhullást. Mivel egy-egy műhold elkészítése 300 millió dollárba kerül, az ügyfeleknek valószínűleg jelentős összeget kell majd kifizetniük a különleges eseményért.
Az ALE szerint az első meteorhullást 2020 tavaszán idézik elő Hirosima felett. Mivel a gömböcskék rendkívül látványosan fognak elégni, még a fényszennyezés ellenére is kivehetőek lesznek.
A műholdat szállító rakétán egyébként további hat űreszköz utazott. A szerkezeteket 500 kilométeres magasságban engedték ki, igaz, a meteoresőt kiváltó műhold utóbb 400 kilométerre fog süllyedni.