Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

212 hektár víz alatt

Kömörõ 2001.03.08. A felsõ-tiszai árvíz nem csak az elöntött területeken okoz károkat, hanem kilométerekkel távolabb azzal is, hogy megakadályozza a kialakult belvizek gravitációs lefolyását. Az árvíz perifériáin már több mint tízezer hektár mezõgazdasági és településszéli területet borít elvezethetetlen belvíz Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. A képen: belvizes szántó Kömörõ határában. MTI fotó: Oláh Tibor
Cikkünk frissítése óta eltelt 11 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

12 vízügyi igazgatóság területén 12 szakaszon elsőfokú, 45 szakaszon másodfokú, 25 szakaszon harmadfokú belvízvédelmi készültség van. A belvíz miatt kilenc, löszfalomlás miatt pedig öt embert kellett az ország különböző pontjain kitelepíteni.  Győr-Moson-Sopron megyében a 18 ezer hektárt közelíti a belvízzel elöntött területek nagysága, öt belvízvédelmi szakaszon másodfokú a készültség, jelentősebb tűzoltói beavatkozást azonban nem igényel a helyzet.

A kialakult helyzet miatt három megye hét útját tartják zárva.    Az OKF hozzátette: a szerda reggeli adatok szerint a magyarországi folyószakaszokon több mint 2400 kilométeren van valamilyen fokozatú árvízvédelmi készültség. A Fehér- és a Fekete-Körösön éjfél óta már csak másodfokú a készültség, ám a Krasznán, a Taktán, a Hortobágy-Berettyón, a Berettyó alsó szakaszán, valamint a Sebes-, a Kettős- és a Hármas-Körösön fenntartották a legmagasabb fokozatot.    Csongrád megyében csaknem 31 ezer hektárnyi területet borít belvíz. Csanytelek és Mindszent már megszüntette az elrendelt készültséget, Tiszaszigeten ugyanakkor elrendelték a legalacsonyabb fokozatú belvízvédelmi készültséget.    Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében csaknem 23 ezer hektárnyi terület áll belvíz alatt, összesen nyolc településen tartanak fenn belvízvédelmi készültséget: hét helyen másodfokon, egy településen pedig első fok mellett védekeznek.    Győr-Moson-Sopron megyében a 18 ezer hektárt közelíti a belvízzel elöntött területek nagysága, öt belvízvédelmi szakaszon másodfokú a készültség, jelentősebb tűzoltói beavatkozást azonban nem igényel a helyzet.    Hajdú-Bihar megyében nem változtak az ár- és belvízvédelmi készültségi fokozatok, kivéve Csökmő települést, ahol megszüntették a belvízvédelmi készültséget.    A Fejér megyei Kulcson harmadfokú a belvízvédelmi készültség. A Nádor-csatorna Cece és Ősi közötti szakaszán még mindig másodfokú, az Adony-Ercsi belvízvédelmi öblözetben lévő Adonyi-főcsatornán elsőfokú belvízvédelmi, a fehérvárcsurgói tározónál pedig másodfokú helyi vízkár-elhárítási készültség van.    Nógrádban kedd óta elsőfokú készültség van Ludányhalásziban a belvíz miatt, Ipolyvecén pedig másodfokú a belvíz elleni védekezés szintje.    Heves megyében változatlanul egy-egy helyen tartanak fenn másodfokú ár- vagy belvízvédelmi készültséget, a belvíz miatt leginkább érintett településen, Nagyfügeden két szivattyúval emelik át a vizet. Kedden egy településen kellett a belvíz ellen védekezni.    Az árvízi helyzetet ismertetve a közleményben azt írták: a Tisza teljes Csongrád megyei szakaszán elsőfokú árvízvédelmi készültség van érvényben. Nógrád megyében az éjszakai esőzés következtében minimálisan elkezdett emelkedni az Ipoly vízszintje, de továbbra is a kedden elrendelt elsőfokú árvízvédelmi készültség van érvényben a folyón Ipolytarnócnál.    Veszprém megye folyóin normalizálódott a helyzet, így az ország sok más részeihez hasonlóan most már itt is inkább a belvíz okoz helyenként problémát – közölték.    Hozzátették: Csongrád, Békés és Hajdú-Bihar megyében az éjszaka ár- és belvízi védekezéshez nem kérték a katasztrófavédelem segítségét.    A közleményben megjegyezték: az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint szerdán szinte mindenhol lehet csapadék, helyenként, főleg délen és délnyugaton akár zivatar is kialakulhat, így újra emelkedhetnek a vízszintek.

(MTI)