1741-ben testvérével, Jánossal együtt Mária Teréziától címeres nemeslevelet kapott. Alkimistaként is hírnevet szerzett. Kapcsolatban állt a kor híres alkimistáival. Nem feltétlenül az aranycsinálás volt a célja, sokkal inkább a Bölcsek Kövének megtalálása, mert szerinte annak segítségével hozható létre a halhatatlan élet.
A magyar orvosi irodalom úttörői között tartják számon, több latin nyelvű értekezés szerzője. A győri Striebig nyomda természettudományi témájú kiadványainak sorát Gömöry Dávid 1739-ben kinyomtatott „A pestisről való orvosi tanácslás”-a nyitotta meg. A XVIII. sz. utolsó negyedében birtokosa volt a Kazinczy u. 6. számú háznak.
Kezdőlap GYŐR 750
Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
A győri születésű Gömöry Dávid, az utolsó magyar alkimista, aki állítólag saját halálát is megjósolta.
1708. május 5. – Győr, 1795. október 14. győri orvos, alkimista.
Csetneken járt iskolába. 1720-tól a késmárki gimnáziumban, 1724-től a soproni líceumban, végül Pozsonyban végezte a gimnáziumot. Visszatért Késmárkra és Fischer Dániel orvos mellett két évig orvossegédként tevékenykedett. 1731. október 8-án beiratkozott a jénai egyetemre, ahol 1733. október 26-án orvosdoktori oklevelet kapott. Rövid ideig a bécsi egyetemen is tanult.
A diploma megszerzése után egy ideig Rozsnyón gyógyított, majd Győrben telepedett le. 1769-ben már Gömöry Dávid volt a megyei tisztiorvos, aki sokat küszködött a vérhasjárvány ellen. A megyei közgyűlési jegyzőkönyvekben olvasható, hogy milyen betegségeket kezelt a városban a XVIII. század második felében.
NEKED AJÁNLJUK
Ma van a magyar kultúra napja
Ma van a magyar kultúra napja, amelyet országszerte és a határokon túl is számos programmal, kiállításokkal, díjátadókkal, színházi előadásokkal, koncertekkel ünnepelnek. A magyar kultúra napját...