Sonia Díaz-Navarro, a Valladolidi Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban azt írják, a legkorábbi fülműtét bizonyítékait találták meg.
2018-ban találták a koponyát
A kutatók azt a koponyát vizsgálták, amelyet 2018-ban, az észak-spanyolországi El Pendónis-i dolmennél tártak fel. Korábbi kutatások felfedték, hogy a helyi struktúrát az ősi emberek sírkamraként használták. A lelőhelyet 800 éven át, időszámítás előtt 3800 és 3000 között használhatták.
Ez a legkorábbi bizonyíték egy füloperációra
A koponyát elemezve a szakértők olyan nyomokat mutattak ki, amelyek egy fülbetegség gyógyítását célzó koponyaműtétre utalnak. Az alany egy 35-50 éves nő volt, aki a gyógyulás jelei alapján legalább néhány hónappal túlélte a beavatkozást. A maradvány 5300 éves, így ez legkorábbi bizonyíték egy, a fület érintő operációra.
Egy ma is létező beavatkozást hajtottak végre
A ma masztoidektómiaként ismert beavatkozás célja, hogy eltávolítsák a fül mögötti begyulladt területet. A sikertelen kezelés akár hallásvesztéshez, szélsőséges esetben halálhoz vezethet. Az érintett nő mindkét fülénél elvégezték a műtétet, a páciensnek valószínűleg nagyon komoly fájdalmai voltak, ha vállalta az operáció kínját. A nő több fogát is elvesztette, ami idős korra utalhat, megnagyobbodott hallójáratai pedig a műtét eredményei lehetnek.
Kép: national geographic