A hónap utolsó szombatján már XVI. alkalommal várják az érdeklődőket a szervezők, Magyarország legnagyobb télköszöntő madárfesztiváljára.
A tatai Öreg-tavon telelő vadludak akár 5-6 ezer kilométeres távolságból, Skandinávia és Szibéria északi térségeiből érkeznek hozzánk. Az első csapatok szeptember végén, október elején jelennek meg, és márciusban indulnak vissza sarkvidéki fészkelő területeikre. Az utóbbi években már stabilan 10-15 ezer látogatót vonzó rendezvény azért egyedülálló, mert a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek védelmére létrehozott Ramsari Egyezmény hatálya alá tartozó Öreg-tó, az egyetlen olyan madár pihenőhely kontinensünkön, amit egy város szinte teljesen körülvesz.
A legfrissebb adatok szerint éjszakánként már több, mint 20.000 vadlúd pihen a tó részlegesen leeresztett medrében, és további 4-5 ezer tartózkodik a térségben a Sokadalmat megelőző héten. Az Öreg-tavon pihenő madarak többsége nagy lilik, 600 példányra tehető a vetési ludak, és néhány tucatra a nyári ludak száma.
Az érdeklődőket a sok ezer lúd teleszkópos megfigyelése mellett gyereksátor, madárgyűrűzés, állatbemutatók, kézműves kirakodóvásár, és érdekes előadások várják november 26-án hajnaltól, késő estig. Azok számára, akik személyesen nem tudnak jelen lenni, a Tatai Vadlúd Sokadalom eseményei, a libák hajnali ki- és esti behúzása, az interneten keresztül élőben is követhető. Tavaly, az internetes közvetítés első évében, hazánk mellett több más európai országból, a kontinensen kívül pedig például az USA három államából (Texas, Minnesota és Pennsylvania), Japánból, és Dél-Koreából is mintegy kétezer online nézője volt a Sokadalomnak. Az idei díszvendég a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság. A rendezvény, és annak valamennyi programja ingyenes.
Ízelítő a programokból:
1200 Solymász bemutató Gasztonyi Dániellel
1330 Az alkalmazkodás mesterei – állatbemutató Tóth Gáborral
1600 A hazaérkező vadludak köszöntése: verset mond Novák Péter színművész
1530 – 1700 A vadludak esti behúzásának megtekintése a tóparton – Narrátor: Orbán Zoltán, ornitológus
1800 Az egész napos madármegfigyelő verseny zárása
1900 Madármegfigyelő verseny eredményhirdetése
A gyermekek számára hirdetett programok a szombati nap folyamán a „Gyerekprogramok” nagy rendezvénysátorban kerülnek lebonyolításra.
1100 „Pompás Napok” interaktív népmese
1300 Az általános iskolák számára meghirdetett verseny eredményhirdetése
1430 Bábos Mesekuckó
A nagyközönség számára hirdetett előadások, film vetítések a szombati nap folyamán az „Előadások” nagy rendezvénysátorban kerülnek lebonyolításra.
1100 A kis csér Magyarországon – Fenyősi László
1200 A HELICON Life projekt 2012-2016
1300 Közép-Duna, az európai vadon szíve!
1330 Vadon élménye élő folyók mentén – kalandok a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság területén – Komlós Attila
1400 Kékvércsék-védelméről szóló filmek
1430 Ismeretlen őslakó – Dr. Németh Attila
1500 Vizes élőhelyek védelme a Duna-Dráva Nemzeti Parkban – Závoczky Szabolcs
1700 Az őszi csillagos égbolt látványosságai: előadás és derült idő esetén távcsöves bemutató – Előadó: MCE Tatabányai Amatőrcsillagászati Klub és TIT Posztoczky Károly Csillagvizsgáló és Múzeum
Öreg-tó Club Hotel
2000 26 éves a Hopp Ferenc Madarásztábor – Bátky Gellért
2100 Etiópia madárvilága 2.0 – Klébert Antal
(Forrás: tata.hu)