Kezdőlap LIFE MAGAZIN

Vasárnap újra szavazhatunk

Cikkünk frissítése óta eltelt 11 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Győr-Moson-Sopron megyében a szavazás napján 452 szavazókör nyit ki reggel 6 órakor, a szavazatokat 19 óráig fogadják. A választópolgár a lakóhelye szerinti szavazókörben szavazhat, erről értesítő megküldésével tájékoztatta a Nemzeti Választási Iroda. Érvényesen szavazni csak a hivatalos szavazólapon szereplő jelöltekre, listára lehet. Jelöltek esetén a jelölt neve melletti, lista esetén a jelölt neve feletti körbe tollal, két, egymást metsző vonallal (X, vagy +) jellel lehet. 

Mi szükséges a szavazáshoz ?

A választópolgárnak személyazonosságát, lakcímét vagy személyi azonosítóját kell igazolnia a szavazatszámláló bizottság előtt. 

Személyazonosság igazolására alkalmas dokumentumok: – magyar hatóság által kiállított személyazonosító igazolvány; – magyar hatóság által kiállított régi típusú, könyvecske formájú személyazonosító igazolvány; – magyar hatóság által külföldi állampolgárok számára kiállított személyazonosító igazolvány; – magyar hatóság által kiállított ideiglenes igazolvány; – más uniós tagállam által kiállított személyi igazolvány (nem magyar állampolgárságú választópolgár esetén); – magyar hatóság által kiállított vezetői engedély; – magyar hatóság által kiállított útlevél; – magyar hatóság által kiállított ideiglenes útlevél; – más uniós tagállam által kiállított útlevél (nem magyar állampolgárságú választópolgár esetén). 

Lakcím igazolására alkalmas dokumentumok: – lakcímet igazoló hatósági igazolvány (lakcímkártya); – lakcím bejelentésről szóló átvételi elismervény; – régi, könyvecske alakú személyazonosító igazolvány, ha tartalmazza a lakcímet. 

Személyi azonosító igazolására alkalmas dokumentum: – személyi azonosítót igazoló hatósági igazolvány (lakcímkártya hátoldala); – hatósági bizonyítvány, illetve igazolás a személyi azonosító jelről.

 A szavazatszámláló bizottság visszautasítja és a visszautasítottak névjegyzékére felveszi azt a választópolgárt, aki: – nem tudja személyazonosságát és lakcímét vagy személyi azonosítóját igazolni; – nem szerepel a kinyomtatott névjegyzéken; – már szavazott; – megtagadja a szavazólap átvételének a névjegyzéken aláírásával történő igazolását.

Látássérült választópolgár Braille-írással ellátott szavazósablont vehet igénybe a szavazás segítése céljából, melynek igénybevételét a szavazást megelőző 9. napig kérhette a helyi választási irodától.

Mozgóurna igénylése

Mozgóurna iránti kérelmet a szavazóköri névjegyzéken szereplő, mozgásában egészségi állapota vagy fogyatékossága, illetve fogva tartása miatt gátolt választópolgár nyújthat be. A kérelmet a helyi választási irodához, a jegyzőhöz úgy kell eljuttatni, hogy az legkésőbb október 10-én 16 óráig megérkezzen. A szavazás napján a kérelmet a lakóhely szerinti szavazatszámláló bizottsághoz lehet benyújtani 15 óráig.

Nemzetiségi önkormányzati képviselők választása

A helyi önkormányzati képviselők választásának napján kerül sor a települési, – idén először – a területi és az országos nemzetiségi önkormányzati képviselők választására.

A nemzetiségi szavazóköri névjegyzéken szereplő választópolgár (aki a jogszabályban meghatározott határidőig regisztrált a nemzetiségi szavazóköri névjegyzékbe) települési, területi és országos nemzetiségi önkormányzati képviselőkre adhatja le a szavazatát.

A megyében nemzetiségi önkormányzati képviselők választására az alábbi településeken kerül sor:

Bolgár: Sopron;

Horvát: Bezenye, Fertőhomok, Győr, Hidegség, Kimle, Kópháza, Mosonmagyaróvár, Sopron, Sopronhorpács, Und.

Lengyel: Győr

Német: Ágfalva, Bezi, Fertőd, Fertőrákos, Győr, Győrsövényház, Harka, Hegyeshalom, Jánossomorja, Kimle, Lébény, Levél, Máriakálnok, Mosonmagyaróvár, Rajka, Sopron.

Örmény: Győr

Roma: Bakonyszentlászló, Bőny, Csorna, Gyömöre, Győr, Győrság, Győrszemere, Iván, Kapuvár, Koroncó, Mosonmagyaróvár, Pannonhalma, Pázmándfalu, Sopron, Szany, Szil, Tét.

Román: Győr

Szlovén: Mosonmagyaróvár.

A nemzetiségi önkormányzati képviselőkre történő szavazás módja megegyezik a helyi önkormányzati képviselőkre történő szavazás módjával.