Kezdőlap LIFE MAGAZIN

165 éve nyílt az első bölcsöde

Cikkünk frissítése óta eltelt 8 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Éppen 165 éve, 1852. április 21-én nyílt meg az első bölcsőde Magyarországon

Ennek emlékére „A Bölcsődék Napja” 2010-től államilag is elismert, miniszteri rendelet által szabályozott ünnepnappá vált. A bölcsődék létrejötte szorosan összefüggött a nagyipari termelés kialakulásával, különösen azokon a területeken, ahol nagy számban foglalkoztattak női munkaerőt, elsősorban a mosodákban, a textiliparban. Gondozási lehetőség hiányában a dolgozó szülők a munkavégzés idejére gyermekeiket vagy bezárták – sokszor egészségtelen – lakásaikba, vagy magukkal vitték, kitéve ezzel a kicsiket a munkahelyi ártalmaknak. Bölcsőde először 1844-ben Franciaországban, majd nem sokkal később Angliában, Dániában, Olaszországban, Németországban és Ausztriában nyitotta meg kapuit.

bölcsi

Pár év múlva már közel 400 hasonló intézmény működött világszerte, elsősorban egyházi létesítményként. Magyarországon is megindult a szervezőmunka, és 1852. januárban Pesten megalakult az Első Bölcsődei Egylet Majer István püspök és nagyprépost, valamint Forrayné Brunszvik Júlia – Brunszvik Teréz, az első magyar óvoda alapítója unokahúgának – támogatásával. Az első „bölcsőház” fővédnökének olyan magas rangú támogatót is sikerült megnyerniük, mint Albrecht főherceg felesége, Hildegarde. A hosszú előkészítő munka és jótékony célú gyűjtés eredményeként 1852. április 21.-én Pesten, az akkori Kalap u. 1. szám alatti bérház (ma V. ker. Irányi u. 2-4.) földszintjén megnyílt az ország első bölcsődéje, ahol 5 szobában 38 gyerekről gondoskodtak. Eleinte 4 éves korig fogadták a gyerekeket teljes ellátással, sőt ruházatot is biztosítottak. A nyitva tartás igazodott a munkarendhez, reggel 5 órától este 7-ig biztosították az ellátást. A felvételnél mérlegelték a családi körülményeket, s a bölcsődébe kerülő gyerekek többnyire sokkal jobb anyagi feltételek közé kerültek, mint, amilyet a család tudott volna otthon biztosítani. Később a bölcsődék működtetéséhez az egyház nem tudott elegendő fenntartási költséget biztosítani, így megpróbálták a pénzt magánszemélyek adakozásából összegyűjteni. Az első, kimondottan bölcsődének épített intézmény 1877-ben nyitotta meg kapuit a Józsefvárosban. Ybl Miklós tervei alapján készült, és a mai napig bölcsődeként funkcionál.