Kezdőlap NYUGAT Nyugat - Közélet

170 milliós távhőfejlesztés

Cikkünk frissítése óta eltelt 11 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A munkálatok során a Jubileum park közelében, valamint Alsógallán, a pernyetároló mellett cserélték ki a gerincvezeték elöregedett szigetelését. Az érintetett csövek 45, 50 és 60 centiméter átmérőjűek, télen az előremenő ágban 15 bar nyomáson 140 fokos vizet szállíthatnak. Az évek során a szigetelés a csővezeték tetején zömül, így hőszigetelő képessége csökken, a vezeték alján a szigetelés elválik a csőtől, ezért hosszú távon a szigetelés szétesik és elveszti funkcióját. A beruházás során a vezetékek felületét rozsdátlanították és újrafestették. A csövek a korábbinál hatásosabb, tíz centiméter vastag hőszigetelést kaptak kőzetgyapotból, illetve a letaposásnak kitett szakaszokon a csövek felső részén lépésálló kemény poliuretán habból.
A szigetelést horganyzott acéllemez védőburkolattal látták el.. Az újraszigetelt szakaszokon a számítások szerint évente 5.358 Gigajoule energia megtakarítás várható. A mostani szigetelelt szakaszok a Jubileum parknál és a Fűtőerőműtől induló csővezetéknél összefüggően kapcsolódnak azokhoz a szakaszokhoz, melyeknek szigetelését a társaság már egy korábbi uniós pályázat során felújította. A beruházás átadásával a két uniós projekt támogatásával és sajáterős beruházással a két helyszínen összesen öt kilométernyi vezetékszakasz kapott egybefüggő, energia-megtakarítást eredményező, korszerű burkolatot. A beruházás egy 170 millió forintos korszerűsítési program része, melyhez a T-SZOL Zrt. 82 millió forintos EU-s és hazai költségvetési támogatást nyert el a KEOP-5.4.0/09-2010-0007 számú, „Tatabányán zöldül a fűtés” elnevezésű pályázatán. A beruházás összegének közel felét pályázati forrásból kapja a társaság. Az összeg 85 százaléka az Európai Unió Kohéziós Alapjából, 15 százaléka Magyarország központi költségvetéséből származik.
A vezetékek szigetelése mellett a program keretében a T-SZOL Zrt. 53 hőközpontban elvégezte a fűtési keringető szivattyúk korszerűsítését, 66 darab frekvenciaváltó felszerelésével. Tatabányán az elmúlt években háromezernél több lakásban építettek ki szabályozható és mérhető távfűtést, szabályozható radiátorszelepek, költségosztók, illetve egyedi hőmennyiségmérők beszerelésével. A lakásokon belüli korszerűsítéssel a lakók radiátoronként tudják szabályozni a fűtőtestekbe jutó víz mennyiségét, ezzel az átlaglakás hőfogyasztásában évi 13,5 GJ takarítható meg, amely a jelenlegi fogyasztói díjtételekkel számolva 40-50.000 + ÁFA megtakarítást jelenthet.A frekvenciaváltók felszerelése lehetővé teszi, hogy a szivattyúk csak akkora teljesítménnyel üzemeljenek, mint amekkora az adott ház fűtési igénye. A berendezést nyomásérzékelők egészítik ki, ezek biztosítják, hogy a szabályzás folyamatos legyen és emberi beavatkozás nélkül alkalmazkodjon a pillanatnyi felhasználói igényekhez.
A teljes, „Tatabányán zöldül a fűtés!” projekt keretében, melyben vezetékszigetelés és vezetékcsere is szerepelt, a hőveszteség csökkenésével és a villanyáram fogyasztás mérséklésével azüvegházhatású gázok kibocsátása évente 319 tonnával csökkenhet.