A szárazság hozta felszínre a spanyol Stonehenge-t. A kőkorszaki építményt az 1960-as években árasztották el.
A guadalperali dolment Francisco Franco idején árasztották el, amikor 1963-ban egy víztározót alakítottak ki a helyi völgyben – írja a NASA Earth Observatory. A 2019 nyarán tapasztalt szárazság ugyanakkor most felszínre hozta a megalitot.
A területről a Landsat-8 készített felvételt, a 2013, illetve 2019 júliusában született képeken jól kivehető, hogy mennyire visszahúzódott a víztározó. 2019 nyarán Európa több régióját is aszály sújtotta.
A spanyol Stonehenge-ként ismert hétezer éves építményt több mint száz álló kő alkotja. A régészek úgy vélik, hogy a kőgyűrűt eredetileg egy nagyobb szikla fedte le. A megalit temetkezési, kereskedelmi vagy szertartásos helyként szolgálhatott. Az építmény egyik különlegessége, hogy az egyik szikláján egy szimbólum látható, amely feltételezhetően egy közeli folyót ábrázol. Ha a jelkép valóban a Tajót mutatja, úgy ez a világ egyik legősibb térképe.
Az 1920-as években feltárt lelőhely 1963-as elárasztása óta időnként részlegesen előbukkant, 2019-ben pedig az egész dolment láthatóvá vált. Egyes szakértők szerint a köveket érdemes lenne átszállítani, mielőtt súlyosabban károsodnának.
Forrás: National Geographic