Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Bemutatták a tankerületi vezetőket

Cikkünk frissítése óta eltelt 11 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az országban 198, megyénkben hét vezető irányítja januártól az alap- és középfokú oktatási intézményeket, koordinálja a pedagógiai munkát. Az országban a járások számával megegyező tankerület alakult, székhelyük a járási központokban van. Ennek megfelelően megyénkben győri, mosonmagyaróvári, soproni, kapuvári, csornai, téti és pannonhalmi központtal működnek a tankerületek, és illetékességi területük is azonos a járásokéval. A tankerületi igazgatók egyik legfontosabb feladata a hozzájuk tartozó iskolák igazgatóival és az önkormányzatok vezetőivel való kapcsolattartás lesz, most pedig az intézmények januári átvételével kapcsolatos egyeztetéseket végzik.

2013. január 1-jétől általános szabályként állami fenntartásba kerülnek az oktatási intézmények, az óvodák kivételével.

A köznevelési rendszerben a fenntartói feladatok átvételével a kormány felszámolja az elmúlt évtizedekben egyre mélyülő különbségeket, amelyek miatt a szegényebb régiókban született gyerekek felnőtt életükre is kiható hátrányos helyzetbe kerültek. Az átalakítás a gyerekek, a családok érdekeit szolgálja a nagyobb állami felelősségvállalás tankerületi megjelenítésével.

Az állami fenntartás alapvetően szakmai irányítást jelent, melybe beletartozik a pedagógusok és a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítők bérének központi biztosítása, valamint a köznevelési feladat-ellátás, a szakmai továbbképzések összehangolása.

A fenntartói feladatok koordinálását a központi és területi szervekből álló Klebelsberg Intézményfenntartó Központ végzi. A területi szervezeti egységek a járási és megyeközponti tankerületek (összesen 198), melyeket tankerületi igazgatók irányítanak.

Győr-Moson-Sopron megyében az alábbi vezetőkkel kezdték meg működésüket a tankerületek:

Győr Blazovicsné Varga Marianna
Kapuvár Biczó Kálmán
Pannonhalma Hajdú Ákos
Tét Horváth Lajos
Csorna Nagy Adél
Mosonmagyaróvár Resch Erzsébet

A tankerületi igazgatók főbb feladata az illetékességi területükön működő köznevelési intézmények irányítása, pedagógiai munkájának koordinálása, kapcsolattartás az intézményvezetőkkel, pedagógusokkal és a köznevelés egyéb szereplőivel; rendszeres jelentések és adatszolgáltatások készítése; bizonyos esetekben az intézmények működési feladatainak ellátása.
Főszabályként a 3000 lélekszámnál kisebb települések iskoláinak működtetése lesz automatikusan az állam kötelessége, ám, ha az önkormányzat a bevételeiből azt képes finanszírozni, s erről nyilatkozik, átveheti a feladatot. A 3000-nél nagyobb lélekszámú települések terheit is átvállalja az állam, ha azok nem tudják fedezni a kiadásokat, és erről nyilatkoznak.

Az önkormányzatoknak november 15-ig kellett nyilatkozniuk, az adatok feldolgozását és értékelését egy 6 fős – a BM, az NGM és az EMMI által létrehozott – tárcaközi bizottság végzi.

Az átalakítás 2748 köznevelési intézmény átvételét jelenti, és közvetlenül 126.000 pedagógust és több mint 1,2 millió tanulót érint.

(Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Kormánymegbízotti Kabinet)