Kezdőlap LIFE MAGAZIN

Drónnal vizsgálták a csernobili erdőt

Cikkünk frissítése óta eltelt 6 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Mintegy 30 évvel a világ legsúlyosabb atombalesete után a Csernobil környéki, mintegy 2 600 négyzetkilométeres zónában még mindig rendkívül magas a sugárzás szintje.

Szakértők egy csoportja egy drón segítségével vizsgálta a térség radioaktív áramlásait, és korábban ismeretlen, sugárzó pontokra bukkantak – számol be az IFLScience. Amikor 1986 áprilisában bekövetkezett a katasztrófa, a sugárzás szintje nagyjából 400-szor volt nagyobb, mint a hirosimai atomcsapás után.

Az évek során a sugárzás mértéke csökkent, a zóna bizonyos részeit még meg is nyitották. Évente nagyjából 70 ezer turista érkezik a környékre, ezért kiemelten fontos felmérni a potenciális veszélyeket.

Az Egyesült Királyság Nukleáris Robotikai Központja olyan drónt hozott létre, amely képes volt megvizsgálni a zóna egy 15 négyzetkilométeres részét. A robot 10 napon át folytatott elemzést a  lézer alapú távérzékelés (LIDAR) segítségével, és több erősen radioaktív pontot is kimutatott.

A drón a korábbi erőműtől mintegy 13 kilométerre, a vörös erdő felett repült. Bár az erdő közel fekszik a reaktorhoz, így is meglepődtek a kutatók, hogy ilyen magas sugárzási szintet észleltek. Tom Scott, a Bristoli Egyetem munkatársa és a csapat vezetője szerint a katasztrófa utáni előzetes tisztítások során az erdőben helyezték el a szennyezett földet, ez pedig szélsőséges radioaktivitást idézett elő.

Mivel a helyi sugárzó részecskék közt igen hosszú felezési idejűek is akadnak, a veszély még hosszú ideig fennáll majd.