Kezdőlap NYUGAT Nyugat - Közélet

Elkészült a Lipót-Hédervár kerékpárút

Cikkünk frissítése óta eltelt 9 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A szlovákiai beruházásban a kerékpárutak belterületeken kerülnek kiépítésre (5,3 km), azzal a céllal, hogy összekapcsolják az 1. fázisban megépített kültéri szakaszokat. Jobbára térkővel burkolt kerékpárútszakaszokról van szó, teljes mértékben akadálymentesítve és közúti jelzőtáblákkal jelölve.

Magyarországon a megépített kerékpárút 3,3 km hosszú, ebből 939 m hosszan halad a kerékpárút a két település belterületén, Lipóton 186 méteres, Héderváron 753 méteres belterületi szakasz készült el, míg a  két település között 2,4 km hosszan a kerékpárút vonalvezetése követi a két település közötti 1411 sz. közút irányát, Lipótnál pedig egy kerékpáros híd megépítésére is sor került drágítva ezzel a lipóti beruházást. Lipót belterületén 449 m hosszan a közútról felfestéssel leválasztott kerékpárút is vezet majd. Ezt kiegészíti egy kb. 3,4 km hosszú, 2012-ben új burkolattal ellátott útszakasz, ami Lipótról vezet a kompkikötőhöz. (Az útburkolat elkészítése szintén a Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében valósult meg.)

Összességében elmondhatjuk, hogy a projekt megvalósítása eredményeként 7, 15 km-nyi szakasszal bővül Magyarországon az összefüggően kerékpározható és önállóan kiépült kerékpárút-hálózat, ami hozzájárul egy nemzetközi kerékpáros túraútvonal létrejöttéhez! A dunaremetei kikötőből a „Lipót” komppal a Dunán átkelve ugyanis Bősön az erőműig vezető szakaszon át eljuthatunk akár Kisudvarnok térségében most teljessé váló hálózatra, és onnan Vámosszabadiba, onnan pedig Nagybajcs és Kisbajcs érintésével ismét visszajuthatunk a szigetközi kerékpárútra

Hédervár számára a megvalósult fejlesztés Szabóné Németh Ágnes polgármester szerint nemcsak azért fontos, mert két turisztikai látványosságokban gazdag települést köt össze, megnövelve így mindkét faluban a vendégéjszakák számát és nemcsak azért, mert így kerékpárral is átjárhatóak lesznek a határok, hanem a helyi lakosok miatt is, akik így a biztonság tudatában engedhetik el gyermekeiket biciklizni, és nem kell attól tartaniuk, hogy a megnövekedett nyári forgalomban baleset éri őket. Azzal pedig, hogy az átadó ünnepségen a polgármesterek is kerékpárra pattannak, a környezettudatos, úgynevezett szelíd turizmust szeretnék népszerűsíteni a térségben.

Tóth Péter lipóti polgármester hozzátette: Lipót számára a kerékpárút a közvetlen összeköttetés megteremtését jelenti Hédervárral, de az EUROVELO nemzetközi kerékpáros útvonallal is. A kerékpárosok számára – legyenek azok hivatásforgalmi céllal Hédervárra közlekedők, vagy éppen az eddig is inkább a Duna-menti útvonalat választó kerékpáros turisták – biztonságot, a település számára pedig több és elégedettebb vendéget és új barátságokat, megerősödő települési és vállalkozói kapcsolatokat hoz a projekt.