Kezdőlap NYUGAT Nyugat - Közélet

FUTURA Road Show

????????????????????????????????????
Cikkünk frissítése óta eltelt 11 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Legközelebb, február 26- án Úrhidára utaznak, február 28-a és március 3-a között pedig a budapesti Utazás Kiállítás helyszínére költöznek a látványosságok. A Mobil Planetárium minden alkalomra velük tart, így ezeken a napokon az élményközpont planetáriumi előadásai elmaradnak!

Családi hétvégeFebruár 8-án a Családok Átmeneti Otthonából láttunk vendégül egy gyerekcsapatot, akik aZinkPower Moson Kft. támogatásával jutottak el hozzánk. 10-én vasárnap A három generációnapja keretében mérhették össze ügyességüket és kreativitásukat a családok. A tízpróbásvetélkedő feladataiból a nagyszülők, a szülők és az unokák is egyformán kivették a részüket.
Botsáskabébik születtekMegható látvány fogadta február elején munkatársainkat a Föld szintjén, mivel avörösszárnyú botsáskák (Phaeonpharos khaoyaiensis) új generációja kelt ki peteburkából azéj leple alatt. Pongrácz László szintfelelős kollégánk a Látófal terráriumában mintegy húsz,aprócska, mozgó gyufaszálat számolt meg, melyek reméljük, méltó utódai lesznek hatalmas,30-40 centiméteres szüleiknek.
Futura Baráti KörA következő szakkör időpontja március 8-a, 17 óra. Ezúttal a fénnyel járó reakciókkalismerkedhetnek meg az érdeklődő diákok Varga Péter (Piet) fődemonstrátor vezetésével. Abelépő ára: 500 Ft.
Futurovat: A Vízöntő koraGyakran hallani az ezotéria kedvelőitől egy új, spirituális világkorszakról, melybe azemberiség nemrég lépett: mindennek elfogadása természetesen az egyéni meggyőződésenalapul, így a tudomány nem szólhat bele, ám csillagászati megalapozottsága bizony eléggyenge lábakon áll. Ha összehasonlítjuk a magazinokból ismert horoszkópok időhatárait,valamint a Nap áthaladását a 12 állatövi jegyen, akkor könnyen észrevehetjük, hogy jóhúsz napos csúszás fedezhető fel a kettő között. Így például a legújabb Mosonvármegyemegjelenésének napján, február 22-én a Napnak már jócskán a Halak jegyében kellett volnafelkelnie, ám ahogy a Mobil Planetáriumunk szoftveréből származó mellékelt képen isláthatjuk, épphogy csak a Vízöntő köldökét piszkálja. Mindez a Föld tengelyének lassú,búgócsigaszerű mozgása, azaz a precesszió miatt van így, mely 25920 évente ír le egy teljeskört (72 évenként mozdul el egy fokkal). Ez alapján kikövetkeztethető, hogy a két szisztémavalamikor Kr. e. 2500 tájékán esett egybe, amit ókori csillagleírások tanulmányozása sorántöbb huszadik századi csillagász is megerősített, és kiszámolták, hogy az első csillagtérképnekekkoriban, az északi szélesség 36. foka körül kellett megszületnie: amely épp az ekkoribanfelvirágzó Mezopotámia területén halad át. A Nap égi útjának felosztásán alapuló csillagászatirendszer kidolgozása azért is lehetett praktikus, mivel az említett precesszió miatt a Föld
forgástengelye még nem a fényes Sarkcsillagra mutatott, így nehezebb volt a tájékozódásaz éjszakai égbolton. 2160 évig tart, amíg a precesszió 30 fokot halad, azaz eljut egyikállatövi jegy határától a másikig: csillagászatilag az fémjelez egy korszakot, hogy a tavaszinapéjegyenlőség hajnalán a Nap melyikben kel fel. És hogy visszakanyarodjunk a cikkfelütéséhez: ez idén bizony még jócskán a Halak jegyébe fog esni, a Vízöntő-kor hivataloskezdetéig pedig egészen 2375-ig kell várni!
Zelenka János összeállítása