Kezdőlap GYŐR Győr - Kultúra

Győrben várja a látogatókat Magyarország legnagyobb egyházi gyűjteménye

Cikkünk frissítése óta eltelt 12 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Káptalanház

A klasszicista, de középkori részleteket rejtő épületben a látogatók megismerhetik a győri egyházmegye templomi építészetét, a 17-18. századi búcsújárás emlékeit, a barokk művészet remekeit, a 20. századi vértanú papok élettörténetét, valamint felidézhetik II. János Pál pápa győri látogatásának momentumait. Az épületben helyet kapott egy 18-19. századi káptalani szoba berendezését bemutató kiállítói tér is.

Bazilika Múzeum

A Szent István-kori székesegyház Magyarországon egyedülállóan háromszoros búcsújáróhely: itt található a Szent László herma, a Könnyező Szűzanya-kegykép és Boldog Apor Vilmos sírja.

A Bazilika múzeum alsó termében a látogatók tablókon és televízión végigkövethetik a bazilika építésének történetét, a legjelentősebb művészeti emlékeit. A régi páncélszekrényben kialakított vitrin ötszáz év liturgikus kincseit őrzi. A falakon a győri püspökök és neves személyek sírkövei láthatók. A felső szinten kialakított trón installáción Szent László tudományos igénnyel készült arcrekonstrukcióját mutatjuk be. A falakat a magyarországi Szent Lászó-kultusz emlékei díszítik.

Szentek Tornya, Torony kilátó:

Az államalapítás korában épült vár ma is a győri püspökség székhelye. A főpapi rezidencia mai arculata gróf Zichy Ferenc püspök (1743-1783) nevéhez kötődik.

A vár épületében megismerhetjük a Szent Korona,a Szent Jobb és a Szent László herma győri kultuszának történetét. Az ereklye-terem a magyar és az európai szentek emlékeit őrzi.

A Szentek tornyában a püspökvár építésének történetét, a győri püspökök portréit és címereit láthatjuk. A legfelső szinten Győr városképe tárul elénk a 19. század végén és az 1960-as években készült felvételeken. A kilátóba feljutva megcsodálhatjuk a város egyedülálló panorámáját.

Apor Kiállítás:

A 2004-ben létrehozott emlékkiállítás tereiben Apor püspök élettörténetével, vértanúhalálával és boldoggá avatásával összefüggő dokumentumokat, tárgyi emlékeket tárunk a nagyközönség elé. Érdekessége a kiállításnak, hogy azon a helyen került megrendezésre, ahol Apor Vilmos a nőket és a gyermekeket bújtatta, illetve a helyiségben, ahol vértanúhalált szenvedett. Így a kiállított anyagokat teljesen kor- és élethű környezetben mutatjuk be, amely által a látogatók „átélhetik” azt a hangulatot, amelyet a kiállítási tárgyak megidéznek. A dokumentumok és a tárgyak mellett fényképek vetítése, szemtanúkkal készült rövid interjúk segítik a látogatókat az események jobb megértésében. A kiállításon Bánffy György színművész tolmácsolásában Apor Vilmos szavai kísérik végig a látogatókat a termeken.

Győr Egyházmegyei Kincstár és Könyvtár:

A kincstár jellegében mindig is liturgikus eszközökből és könyvekből állt: az ajándékozó püspökök, főurak a saját koruk stílusának megfelelő értékes ötvös remekeket, pompás textilgarnitúrákat, misekönyveket adományoztak. A 15-16. században elsősorban magyar munkákat, a 18. századtól egészen e század elejéig az erős osztrák kapcsolatok miatt, többnyire bécsi darabok kerültek a gyűjteménybe. A könyvtár dokumentumai között kódexek, ősnyomtatványok, régi magyar könyvek találhatók. Kiemelkedő értékek a Mátyás király könyvtárából származó Korvina és Magyarország legnagyobb kódexe a Zalka-antifonálé.

 

Projektpartnereink a Múzeumház Nonprofit Kft. (kortárs képzőművészet) és a lébényi Szent Jakab Látogatóközpont.

Jegypénztár: 9021 Győr, Káptalandomb 11-13.

Nyitva tartás: kedd-vasárnap: 1000 – 1600

A kiállítások megtekinthetőek egyénileg és tárlatvezetéssel is.

Garantált vezetések naponta négyszer: 10.15, 11.45, 13.15 és 14.45 időpontokban

Csoportot előzetes bejelentkezés alapján fogadunk, csak tárlatvezetéssel.

Információ, bejelentkezés:

Tel / fax: 96/524-643

mail: info.zichylatogato@gmail.com

honlap: http://kaptalandomb.hu/