Hadat üzentek az elit klubok az UEFÁ-nak

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Egymás után jelennek meg a reakciók az új Szuperliga kapcsán. Aki nem szereti a sportot szerintem már ő is hallott róla, aki meg futballrajongó, ő valószínű hozzám hasonlóan falja a híreket és kíváncsi a véleményekre.

Csak röviden: 12 európai elit klub hajnalban bejelentette az Európai Szuperliga terveit. Természetesen az Európai Labdarúgó-szövetség beleegyezése nélkül.

Az UEFA máris egészpályás letámadásba kezdett és megfenyegetett mindenkit, hogy már ebből a szezonból is kizárja a csapatokat, a játékosok nem vehetnek részt az Európa-bajnokságon. Sőt, valószínű azt is elvárná a nemzeti szövetségektől, hogy a saját hazájuk bajnokságában se indulhasson egyik klub sem.

Vajon tényleg hat a zsarolás és fenyegetőzés, vagy ez csak a játék része?

Nyilvánvalóan a szervezet vezetői tudják a legjobban, hogy az elit csapatokra mekkora szükség van. Én is gyorsan megnéztem a BL legutóbbi öt évét, és láthattam, hogy a legjobb 16 között mindig ott volt a Reál, a Barca, a City, Liverpool, a Juve és csak egyszer hiányzott az Atletico és a Chelsea. Ilyen szempontból a TOP 10-be rajtuk kívül a PSG és a Bayern hibátlan teljesítménnyel és Dortmund két hiányzással írható fel, vagyis ha az UEFA beváltaná a fenyegetőzését, akkor a mezőny legértékesebb csapatainak a 70%-a hiányozna. (talán ez sem véletlen, hogy a 12 alapító 15 állandó szuperliga tagról beszélt, mintha fenntartanák a helyet a két német és a francia csapatnak)

De tovább megyek. Vajon milyen értéke lenne az első időszakban a Real Madrid, az FC Barcelona és az Atletico Madrid nélküli spanyol első osztálynak?Nyilvánvaló, hogy a labdarúgó szervezetek az ökölvívó  szövetségekhez hasonlóan akár osztódással is tudnak szaporodni. De tényleg ez a cél?

Vajon létrejöhet-e egy, pl. az NBA vagy NHL mintájára Európában szervezett profi bajnokság, ahol a világbajnokságra és az olimpiára majd nagy kegyesen elengedik azokat a játékosokat, akik éppen már kiestek a rájátszásból? Volt egy elég hosszú időszak, amikor ez volt a jellemző – és azt se nézték jó szemmel a klubtulajdonosok.

Az egész ugyanis a pénzről szól. Az elit kluboknak meggyőződésem két tényező nem tetszik az UEFA rendszerében.

Az egyik az a terv, amiből már olvashattunk részleteket. Nem is feltétlenül az, ami nyilvánosságra került, hanem a marketing lehetőségek és a bevételek elosztása. A tizenkettek úgy gondolják, hogy ez így nem jó. Hogy pontosan mit gondolnak arról persze senki nem fog nyíltan beszélni, hiszen dörzsöltebb fickókról van szó, de valószínű ha már ők termelik meg a bevétel nagyobb hányadát, akkor a tortából nagyobb szeletet remélnek.

A másik a sok válogatott meccs. Azzal, hogy a barátságos mérkőzéseket már itt Európában a Nemzetek Ligájára cserélték, még több tétmérkőzés vár a játékosokra, ahová el kell őket engedni. Egy ilyen szezonban, mint a mostani, ahol Európa-bajnokság vár a legjobbakra, a játékosok akár 2 hónapot is eltölthetnek a nemzeti válogatottnál, aminek a költésgeit egyrészt senki nem fedezi, másrészt gondoljunk csak Kalmár Zsoltra. Az ETO nevelése Andorra ellen olyan súlyosan megsérült, hogy csapata, a Dunaszerdahely minimum őszig nélkülözni fogja. Ha hivatalosan nézzük, nem a munkahelyén, hanem a szabadidős tevékenysége során sérült meg. És így esik ki hosszú időre a munkából.

Ráadásként itt a járvány is. A gazdasági hatásai nyilván a fociban is lecsapódnak majd, így a véleményem szerint ez a három a szuperkluboknak együtt már sok. Valószínű nem 19-re kértek lapot, hanem pontosan kiszámolták: ezzel a lépésükkel az UEFÁ-nak engedni kell az eddigi pozíciójából, ha pedig mégsem teszi és ketté szakad a mezőny, akkor sem járnak rosszul. Az igazán nagy ázsiai piacon ugyanis mindegy, hogy a Barcelona – Real Madrid meccs az spanyol bajnoki, kupa, BL vagy Szuperkupa. A nemzetközi futball ugyanis ma már elsősorban üzlet.

A hétköznapi szurkoló már réges régen alig számít.

Éppen ezért azt gondolom: ez az egész egy nagy megrendezett színjáték. Vannak a jó zsaruk és a rossz zsaruk, és most, amikor a szponzorok nem tudnak majd mindenért fizetni, a labdarúgó klubok nyomatékosítani akarják a tápláléklánc csúcsán elfoglalt helyüket. És ehhez most lehet, hogy egy pár hétig-hónapig extra figyelem kell. Aztán eljön a pillanat, amikor bejelentik, hogy megegyeztek és mindenki boldog. Ha a forgatókönyvnek ahhoz a pontjához érnek.

Persze lehet, hogy tévedek. Akkor majd az UEFA Bajnokok Ligájában a Bayern és a PSG mellett a legjobb nyolc közé bejut pl. a Zenit, a Slavia Praha, a Rapid Wien, az Eindhoven, a Porto és a Partizan Belgrád. Kicsit olyan lesz, mint a magyar NBI ahol a Fradi és az Újpest mellett a Mezőkövesd, a Puskás Akadémia, a Paks, a Budafok és a Kisvárda neve szerepel a legjobbak között.

De az egy másik történet.