A Szaharában máig fellelhetők egy 29 millió évvel ezelőtti becsapódás nyomai: a különleges, sárga üvegdarabok.
Egyiptom és Líbia sivatagában viszonylag gyakorinak számít egy különleges, sárga üvegtípus. Az anyagot régóta ismerik a régió lakói, Tutanhamon egyik nyakékéhez az üveg felhasználásával készítettek egy szkarabeuszt. A kutatók egy ideje vitáznak arról, hogy hogyan keletkezhetett az anyag, szakértők egy csoportja most eldönthette a kérdést.
A kutatók szerint az üveg egy 29 millió évvel ezelőtti becsapódás során jött létre. A homok nagy hő hatására megolvad, üveget alakítva ki, a sárga üvegben található cirkonszemcsék pedig arról árulkodnak, hogy kivételesen nagy energiáról volt szó.
Aaron Cavoise, a Curtin Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a szakértők abban nem értettek egyet, hogy az anyag egy becsapódás vagy egy légkörben elégő aszteroida nyoma-e. Mindkét jelenség képes megolvasztani a homokot, előbbi során azonban a nagy nyomás hatására egy speciális ásvány, úgynevezett reidit keletkezik.
A cirkon elemzése során a reiditet ugyan nem fedezték fel, a minták azonban azt mutatták, hogy egykor tartalmazták az ásványt. Ez kizárja annak lehetőségét, hogy az üveg egy aszteroida-robbanás hatására alakult ki.
Szakértők már korábban igazolták, hogy Tutanhamon egyik tőrje egy meteoritból származó vasat tartalmaz.