Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Múzeumok Őszi Fesztiválja Pannonhalmán

Cikkünk frissítése óta eltelt 14 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

I. „Ilyen a természetünk…”

GYÓGYÍTÓ TERMÉSZET – GYÓGYÍTOTT TERMÉSZET

Ismerkedés az arborétummal, a hagyományos kolostorkerti gyógynövényekkel, valamint az apátság modern energia-előállítási technológiájával.

Időpont: 2010. október 3. 14.00 óra
Időtartam: 1,5 óra
Előzetes bejelentkezés szükséges a 96/570-191-es telefonszámon, vagy az info@osb.hu e-mail címen!

A régi korok szerzetesei nagy gonddal termesztették és gyűjtötték a gyógyításhoz szükséges növényeket.
A természet tudományos vizsgálatára, a monostor természeti környezetének tudatos alakítására a 19. század első évtizedeiből vannak adataink. 1830-ban már mintegy 80 fa- és cserjefaj él az apátság arborétumában, ahol ma több száz fa- és cserjefaj található, s ezek egy része különleges, az országban csak kevés helyen előforduló faj és fajta. Védett botanikai értékei mellett igen gazdag a terület énekesmadár állománya is.

Az arborétum dendro-botanikai felújítása 2010. őszére fejeződik be, amely eredményeként Ázsia, Amerika, Kárpát-medence és a mediterránium jellemző növényvilága jelenik meg területileg elkülönülő részeken. Emellett két védett lágyszárú növény génmegőrzési programjának is helyet adunk.

Látogatóinknak megmutatjuk természeti kincseinket, valamint megismertetjük őket e kolostorkerti gyógynövényekkel, azok felhasználásával. Pannonhalmán legjellemzőbb gyógynövény, amelynek termesztése és feldolgozása évszázadok óta folyamatos: a levendula. Ennek feldolgozásának folyamatába is bepillantást nyerünk.

A programot a 2009. októberében próbaüzemmel indult biomassza fűtőmű bemutatása egészíti ki, mely a bencés környezettudatosság évszázados hagyományait folytatja, a mely funkciójában és megjelenésében a természet és az ember harmóniájának megvalósítására törekszik.

II. A Nagy Rajzolás

KŐ A HEGYEN
Időpont: 2010. október 16. 14.00
Időtartam: 1,5 óra
Előzetes bejelentkezés szükséges a 96/570-191-es telefonszámon, vagy az info@osb.hu e-mail címen!

A téma: természetes és épített környezett, konkrétan a növények és az épületek. Rövid bejárósétát követően arra keressük a választ, hogy kinek mit jelent a természet és az épület, az épített kultúra találkozása, a régi és az új, az ősiség és a modernség találkozása, mely Pannonhalmán lépten-nyomon szembetűnő, eleven és éltető erő.

A hely: az idei évben átadott konferenciaterem – ultramodern épület az ezeréves tájban, kő, beton, üveg a természet ölelésében.

Az anyagok: papír alapra tinta lúdtollal; pasztellkréta; textil.

III. Fedezd fel!

ÜZENETEK ÚTJÁN A MONOSTORBAN

Középkori és régmúlt korok mestereinek – és rongálóinak – keze-nyomát keressük a tárgyakon, valamint legrégebbi könyvünket.

Időpont: 2010. október 17. 14.00 óra
Időtartam: 2 óra
Előzetes bejelentkezés szükséges a 96/570-191-es telefonszámon, vagy az info@osb.hu e-mail címen!

Rendhagyó módon a múzeumpedagógiai foglalkozás termében egy filmet nézünk meg az apátság építéstörténetéről, arról, ahogy évszázadokon át bővült és fejlődött az apátság. Ezt követően meg is valósítjuk az egyes történelmi korok építkezéseit: egy maketten.

A látogatók ezután egy alaprajzot kapnak, ahol bejelöltük, hogy hol találhatóak alkotók jelzései, megjegyzései. Ezen állomásokra építjük a tárlatvezetést, amelyet foglalkozás követ: a középkori mesterek és rongálók egy-egy bevésését készítjük el frottázs-technikával.

A séta utolsó megjegyzései a középkori kódexírók sóhajai, s eztán láthatjuk legrégebbi könyvünket egy 13. század elejéről származó latin nyelvű Bibliát.

IV. Múzeumok őszbúcsúztató vígassága

SZENT MÁRTON KÖSZÖNTÉSE

Szent Márton, az apátság védőszentje, így különösen erős a kötődése Pannonhalmához. Tárgyi emlékeinken is felfedezhetjük, s életének legendáin keresztül egy kicsit jobban megismerhetjük. Nyilván a vígasság egy monostorban mást jelentéssel bír, mint máshol, ám kalandban és játékban jócskán lesz részünk, melyet Márton-napi újbor is koronáz.

Időpont: 2010. november 9. 10.00 óra és 14.00 óra
Időtartam: 2,5 óra
Előzetes bejelentkezés szükséges a 96/570-191-es telefonszámon, vagy az info@osb.hu e-mail címen!

A hagyományos tárlatvezetéssel ellentétben egy Szent Márton életét feldolgozó rajzfilm megtekintésével kezdődik a program, amelyet rendhagyó séta követ a monostorban. A tárlatvezetés középpontjában Márton áll, a róla készült ábrázolásokon keresztül tárulkozik fel előttünk élete.

A könyvtárba érve kutatómunkába kezdünk, előre előkészített anyagból legendákat, imákat, himnuszokat keresünk Mártonról. Kedvencünket ki is másoljuk vagy tetszés szerint – a sétától és az olvasástól ihletetten – saját Márton-napi köszöntőt is alkothatunk. Az írás lúdtollal, tintával történik, és az alkotást mindenki hazaviheti.

Majd a vendégek az apátság pincészetébe látogatnak el, ahol a szakvezetést követően a Márton-napra kiforrott újborból kóstolhatnak.