Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Tárgyalnak a Sport Aréna bővítésérő

Cikkünk frissítése óta eltelt 11 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Szavai szerint egyetlen határidő köti az önkormányzatot, mégpedig a kosárlabda Európa-bajnokság; „közvetlenül a kettő nem függ össze, de szeretnénk, hogy az itt megrendezhető legyen”. A bővítésről úgy nyilatkozott, „meg fogjuk csinálni, csak egy kicsit bonyolultabb, mint az első ránézésére látható volt”. Az ülésen két új köztéri szobor felállításáról is döntött a testület; az egyik alkotás gróf Bánffy Miklós államférfinak, polihisztornak, a másik gróf Klebelsberg Kuno egykori oktatási miniszternek állít emléket. A közigazgatási tárca 25 millió forintot már átutalt a soproni önkormányzatnak a szoborállítás költségeire. Az emlékművet december 14-én, a „hűség napján”, a város Magyarországhoz tartozását eldöntő népszavazás évfordulóján szeretnék felavatni.       

Mindkét mű adomány: a Bánffy-szobor elkészültét a Miniszterelnökség azon törekvésének részeként finanszírozza, hogy emléket állítsanak azoknak az „elfelejtett személyiségeknek”, akik közéleti vagy tudományos tevékenységükkel „az ország számára komoly eredményekkel tudtak szolgálni” – mondta el az ülésen Fodor Tamás polgármester.    A városvezető emlékeztetett arra: Bánffy Miklós 1921-22-es külügyminiszteri működésének eredménye, hogy Sopron és környéke – Dél-Baranyához hasonlóan – „magyar maradhatott”, de az is, hogy orosz hadifogságba esett magyar katonák tömegei térhettek haza.A közigazgatási tárca 25 millió forintot már átutalt az önkormányzatnak a szoborállítás költségeire, a városháza pedig már megbízást is adott Párkányi Raab Péternek az alkotás elkészítésére. A szobrot december 14-én, a „hűség napján”, a város Magyarországhoz tartozását eldöntő népszavazás évfordulóján tervezik felavatni.    Az egykori vallás- és közoktatásügyi miniszter, Sopron egykori országgyűlési képviselője, díszpolgára nevét őrző téren felállítandó Klebelsberg-szobor eredetileg Bécsbe, az egykor a magyar császári testőrségnek otthont adó Trautson-palota elé került volna. Erre azonban „az osztrák közigazgatási hatóság adminisztrációs akadályai miatt” nem kerülhetett sor. Ezért ajánlotta fel az alkotást az ausztriai diaszpórában élő magyarokat összefogó Europa Club – tudható meg az előterjesztésből.    Fodor Tamás kiemelte: Klebelsberg Kuno tette meg azokat az intézkedéseket, amelyek eredményeként világszínvonalúvá vált a magyar oktatási rendszer. Ugyanakkor a magyar kultúra, tudomány fejlesztése mellett fontosnak tartotta azt is, hogy megismertesse világszerte annak eredményeit.    A Klebelsberg-szobrot a tervek szerint szintén még az idén felavatják Sopronban.