Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

55 kórházat venne át májusban az állam – a mosonmagyaróvári Karolina Kórház is felkerült a listára

Cikkünk frissítése óta eltelt 12 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
Lesz olyan megye, ahol hat, de olyan is ahol csak egy intézmény kerül állami fenntartásba. A legtöbb kórházat, hatot Komárom-Esztergom megyében, ötöt pedig Veszprém megyében veszi át az állam.

 

A megyék többségében – Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Baranya, Pest, Jász-Nagykun-Szolnok és Győr-Moson-Sopron – négy kórház kerül át. Békés és Zala megyében három; Fejér, Nógrád, Tolna, Somogy és Vas megyében két-két intézményt vesz át az állam. Csongrád, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Heves megyében pedig egy-egy kórház kerül állami fenntartásba.

 

 

A törvényjavaslat egyik melléklete tizenegy országos gyógyintézetet is felsorol. Ezen a listán szerepel az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet, az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet, az Országos Sportegészségügyi Intézet, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet, az Országos Onkológiai Intézet, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet, az Országos Idegtudományi Intézet, a Mátrai Gyógyintézet, a balatonfüredi állami szívkórház, a Parádfürdői Állami Kórház, a soproni állami szanatórium.

 

 

A javaslat általános indoklásában az olvasható: a kormány célként határozta meg az egészségügyi intézményrendszer átalakítását az ellátás színvonalának emelése, egységessége és hatékonyabb, költségtakarékosabb intézményfenntartás érdekében. Ennek érdekében – a tervezett három helyett – két lépcsőben átveszik az önkormányzatoktól a fekvőbetegek ellátását biztosító intézményeket. „A megyei intézmények átvétele megtörtént, második lépcsőként állami fenntartásúvá vállnak az aktív, a vegyes fekvőbeteg-ellátást biztosító kórházak vagy fekvőbeteg- és hozzá kapcsolódó járóbeteg-szakellátást végző intézmények és a krónikus ellátást biztosító kórházak”.

 

Kiemelték: az átvett intézmények keretében nyújtott ellátás így a jövőben nem függ az önkormányzatok fizetőképességének alakulásától, eladósodottságának mértékétől, ezzel biztosítva a társadalom minden tagja számára – lakóhelytől függetlenül – a közel azonos színvonalú egészségügyi fekvőbeteg ellátást.

 

 

A települési önkormányzatok adósságának átvétele kapcsán a javaslat úgy rendelkezik: a magyar állam 2012. július 15-ei hatállyal átvállalja a települési önkormányzatok – a javaslatban említett – egészségügyi intézményekkel összefüggésben 2012. május 1-jén fennálló adósságát. „Az adósság részét képező, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok esetében a magyar állam 2012. július 15-ei hatállyal az értékpapír lejárat előtti visszaváltásából eredő fizetési kötelezettséget vállalja át és teljesíti”. A települési önkormányzatok a magyar állam által átvállalandó adósságállományt e törvény hatálybalépését követően nem növelhetik – szögezi le a javaslat.

 

 

A javaslat rendelkezik az önkormányzat állományában az egészségügyi intézmények irányításával, felügyeletével foglalkozó munkatársak továbbfoglalkoztatására vonatkozó szabályokról, valamint kötelezően előírja az átvett intézmények vezetésére a pályáztatást.

 

Kimondja továbbá, hogy az intézmények egészségügyi szakellátási kötelezettségeiről – kormányrendeletben meghatározott eljárásban – 2012. július elsejei hatálybalépéssel, szakértői vélemények figyelembevételével döntenek.

 

 

A tervezet szövege emellett arra is kitér, hogy 2012. december 31-éig kell létrehozni az országos várólista-nyilvántartást, valamint a térségi várólistákat az adott térségben az adott ellátások tekintetében a térségben működő egészségügyi szolgáltatók által vezetett intézményi várólisták alapján.

 

 

(MTI)