Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

’56 hőseire emlékeztünk

Cikkünk frissítése óta eltelt 11 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az ünnepség a Golgota emlékműnél folytatódott, ahol Borkai Zsolt polgármester tartott megemlékezést. Beszédében úgy fogalmazott, „szerte a nagyvilágban ihletett meg írókat, költőket, ahogyan egy kis nemzet halált megvető bátorsággal belevágott a lehetetlenbe. Ez a bátorság a világ minden pontjára elvitte a hírünket. Beszédet mondott Kara Ákos, a megyei közgyűlés alelnöke is, aki azt kérte ünneplőktől, „legyünk büszkék elődeink tetteire, példájuk nyomán legyünk egy kicsit mindig erősebbek, okosabbak, összetartóbbak a mindennapokban, ezzel tudjuk legjobban közvetíteni 1956 igazi üzenetét!”

 

A polgármester hangsúlyozta, a zenében, a fizikában, az orvostudományban, a művészetekben, az építészetben, és otthon a háztartásokban használt találmányokban is ott van a Mi kezünk! „Sokszor nem is tudjuk, hogy a legfantasztikusabb dolgok mögött egy-egy magyar ember szorgalma, kreativitása és tehetsége lapul. És sokat tettünk a népek szabadságáért is! 1848-ban és 1956-ban is küzdöttünk az ellen, hogy a világban a zsarnokoskodás, az elnyomás, a másik leigázása és megfélemlítése ne hatalmasodhasson el! „ A polgármester leszögezte, „Magyarország erős, mi magyarok tesszük azzá! Győr pedig talán a legerősebb, mi, győriek tesszük azzá! A győriek, akik nap, mint nap dolgoznak saját maguk, családjuk és Győr fejlődéséért! Nálunk azért működik, mert összefogás, együttgondolkodás mutatkozik! A győriek mindig számíthatnak egymásra, legyen szó árvízről, jótékonyságról, szurkolásról, munkabírásról!”

 

Kara Ákos a megyei közgyűlés alelnöke emlékezésében kiemelte, az 57 évvel ezelőtti sorsfordító napok Győr-Sopron megyében különös jelentőséggel bírtak, Győr városa pedig – Mosonmagyaróvár mellett – azon települések közé tartozik, ahol legfőképp meghatározó események zajlottak 1956 őszén. Az alelnök megemlékezett a forradalom megyebeli áldozatairól is, akiknek a fele fiatalkorú személy volt, de a legidősebb sem érte meg 61. életévét. Kara Ákos hangsúlyozta, korunk sok nagy szelleme, gondolkodó fője, a történelem és a politikai tudományok számos művelője szerint az 1956-os forradalom és szabadságharc a huszadik század kiemelkedő eseménye, amelynek hatását még ma sem tudjuk egészében felbecsülni. Ami jó 1956 óta történt, nemigen következhetett volna be, ha a magyar nép azon az emlékezetes őszön nem fejezi ki oly félreérthetetlenül felfogását és nem cselekszik.