Kezdőlap NYUGAT Nyugat - Közélet

Bányász emlékév kezdődött Tatabányán

Cikkünk frissítése óta eltelt 7 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az első csille szén felszínre hozásának 120. évfordulójára emlékezve a Május 1. parkban nagyszabású ünnepséggel kezdődött meg a Jó szerencsét! Emlékév, mely október 10-ig, Tatabánya várossá válásának 70 éves évfordulójáig tart.

A polgármester Tatabánya első születésnapjának nevezte, mikor 1896. december 24-én a Május 1. parktól pár száz méterre a bányászok kézzelfoghatóan bemutathatták munkájuk eredményét.

Schmidt Csaba felidézte, amikor a MÁK Rt. szerződést kötött az Esterházy-uradalommal az itt lévő szénmedence kiaknázására az akkori Zsemlye község határában, amit ma Vértessomlónak ismerünk, három kutatófúrást végeztek, de nem jártak eredménnyel. Az utolsó fúráshoz új helyszínt kerestek, Felsőgalla, Alsógalla és Bánhida határában 116 méter mélyen tíz méter vastag széntelepet találtak.

„Erre a nyersanyagra épült fel egy vállalkozás, mely később városunk születését jelentette. A bányavállalat nemcsak arról gondoskodott, hogy legyen munkájuk az embereknek, de lakóházakat, közösségi és kulturális intézményeket, kórházat épített és közösség összetartása érdekében a templomok építését is magára vállalta” – mondta a polgármester, hozzátéve, hogy a szénnek köszönhetően Magyarország 12. legnagyobb városát sikerült közös munkával létrehoznunk. – Mindezt nem érhettük volna el anélkül, hogy a bányászok ne kockáztatták volna mindennap a saját életüket, megélhetésükért családjukért, a közösség javára.

A rendezvény 350 kórustag szólaltatta meg a bányászdalokat és a Bányász Himnuszt. Az est szentmisével zárult az Óvárosi Szent István templomban, melyet Spányi Antal megyés püspök celebrált.

Az Emlékév első programjaként a korabeli aknát ábrázoló falfestményt lepleztek le az első csille szén felszínre kerülésének közelében, a Szent Borbála út 6. szám alatti négyemeletes lakótömb falán.

December 30-án, a Bányász Hősök Emléknapján az 1950. december 30-i, 81 áldozatot követelő bányaszerencsétlenségben elhunytakra emlékezik a város, az óvárosi Bányász Kegyeleti Emlékműnél.

A bányász múltjukat őrző Kárpát-medencei településeket júniusban a Bányászvárosok Találkozóján háromnapos fesztiválon látja vendégül Tatabánya, majd szeptember első hétvégéjén a város lesz a Bányásznap Országos Központi Ünnepének házigazdája.

Az emlékév alkalmából a tatabányai Kortárs Galéria országos szénrajzpályázatot hirdetett, melyre június 9-ig professzionális képzőművészek és a művészeti egyetemek hallgatói jelentkezhetnek, alkotóként három munkával. A művek mérete legfeljebb kétszer egy méteres lehet.

(Forrás: tatabanya.hu)