Kezdőlap GYŐR Győr - Sport

Budapest… Olimpia?

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A száraz tények:

– Pályázók: Párizs, Róma, Los Angeles és Budapest

– A többlépcsős pályázat nyertesét a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a perui Limában 2017. szeptember 15-én, a 2024. évi nyári játékok helyszínét kijelölő kongresszuson dönti el és hirdeti ki.

A magyar olimpiai pályázat nagyon optimistán áll a rendezéshez, a költség/bevétel arány igen pozitív értéket mutat. A megvalósíthatósági tanulmány szerint az összbevétel akár közel 3000 milliárd forint lehet, míg a kiadás „csupán” 774 milliárd lenne. Mindezt úgy, hogy az utóbbi évtizedek olimpiái közül szinte egy sem volt nyereséges, sőt az előzetes költségvetés többszörösére emelkedett a legtöbb esetben. Ráadásul a Forbes magazin szerint több százmilliárdos összeggel növelhetik a tervezett 2024-es budapesti nyári játékok költségeit a terrorfenyegetettség miatti kiadások – ezek eddig nem szerepeltek a számításokban. A teljes summát – az olimpia miatt tervezett infrastrukturális beruházásokkal együtt – mintegy 1983 milliárdra becsüli a lap, amely tartalmazza a 250 milliárdra taksált, biztonságra költendő összeget. (A riói játékok végkiadásai az utolsó hírek szerint 3440 milliárd forintnál álltak meg.)

 

A közvéleményt manapság talán a legjobban megosztó témáról van szó, hiszen nincs olyan magyar ember, akinek ne lenne véleménye a budapesti olimpiáról. Ilyenkor jönnek az olyan frázisok, hogy inkább költsünk az egészségügyre és az igazán fontos dolgokra.

Egy olimpia rendezése pénzügyileg nem biztos, hogy nyereséges, a járulékos hasznok nehezen számszerűsíthetők, a korrupció virágzását hozza el az építkezés, és Magyarországon van több más olyan terület (például oktatás, egészségügy, szegénység felszámolása), ahol elkélne az összeg, amelybe egy olimpia rendezése kerülne.

Persze sokan támogatják is az elképzelést az egyértelmű pozitívumok miatt.

Az olimpiarendezéssel egy ország hatalmas gazdasági lökést kaphat, mellyel jelentősen javulhat pozíciója a világban. A létesítmény és infrastruktúra beruházások által az építőipar, az esemény kapcsán a turisztikai ágazat jelentős növekedése várható, amely maga után vonja a kereskedelem, a kutatás-fejlesztés és a pénzpiac fellendülését is.

Természetesen az olimpia miatt az egész világ figyelme a rendező országra irányul, magára az eseményre is több százezer külföldi látogató érkezése várható, ez pedig az azonnali pozitív hatások mellett hosszú távon rendkívüli nemzetközi elismertséget, az országimázs megújulását eredményezi.

Szerkesztőségünkben is megoszlanak a vélemények arról, rendezzen-e Budapest olimpiát 2024-ben. Kaptunk olyan választ is, hogy így legalább biztosan ott lehetnénk személyesen is az ötkarikás játékokon, bár ez igazán önző érdek. Megegyezés nincs, a pro és kontra érveket pedig órákig lehetne sorolni.

A döntést inkább Önökre bízzuk, mondják meg, hogy kell e Magyarországnak olimpia!