Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Egyetemi hírek

Cikkünk frissítése óta eltelt 15 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Dr. Losoncz Miklós egyetemi tanár az Európai Bizottság pályázatán három évre szóló támogatást kapott – a Jean Monnet program keretében – Jean Monnet Tanszék megalapítására. Az új tanszékkel a Széchenyi István Egyetem az Európai Unió – elsõsorban a Balkán irányába – történõ bõvüléséhez képez szakembereket. Dr. Losoncz Miklós professzor elmondta: az európai szomszédsági politika, különös tekintettel annak keleti dimenziója lesz az oktatás középpontjában. A téma Magyarország 2011-es európai uniós elnöksége fényében különösen aktuális. A magyar elnökség miatt várhatóan nõ a kereslet az EU ügyeiben, illetve a bõvítésben és az európai szomszédsági politikában jártas fiatal szakemberek iránt.
Jean Monnet (1888 – 1979) francia politikus, közgazdász, gazdasági tanácsadó és politikus, az európai integráció ügyének elkötelezettje volt. A Jean Monnet programot 1990-ben hozta létre, és indította be az Európai Bizottság. A cél, hogy népszerûsítsék az oktatást a közgazdaságtan, a jog, a politika és a történelem tárgyakból, innovatív akciókat vezessenek be az európai oktatási rendszerben. Ehhez pénzügyi támogatási rendszert hoztak létre.

A barcelonai Mies van der Rohe alapítvány közzétette az Európai Unió idei ?kortárs építészetért díjra" jelölt 340 alkotás listáját, amelyen hét magyar tervezõiroda munkája között a Széchenyi István Egyetem Építész mûteremháza is szerepel. A gyõri egyetem építészképzésének helyet adó, az elmúlt évben elkészült épületet Bodrossy Attila és Czigány Tamás, az intézmény vezetõ oktatói tervezték.
Az alapítvány bírálói az elsõ helyezettek díjazásán túl a nevezettek közül egy különösen figyelemre méltó, feltörekvõ építészt is kiválasztanak, a további kiemeltek pedig helyet kaphatnak a katalógusban, illetve a kapcsolódó kiállításon. A díj magyarországi nevezettjeinek kiválasztására az alapítvány Finta Sándor építészt, a Kortárs Építészeti Központ elnökét kérte fel.
A Ludwig Mies van der Rohe-ról elnevezett díj az Európai Unió kortárs építészeti díja, amely az Unió és a barcelonai székhelyû Mies van der Rohe Alapítvány támogatásával jött létre 1988-ban. A kétévente odaítélt díjjal az európai építész-szakma együttmûködésére, az új építészeti koncepciók és technológiák fejlõdésére kívánja felhívni a figyelmet az EU. A pályázati kiírás szerint meghatározó szempont az építészet kulturális közvetítõ-szerepének erõsítése. A díj az európai építészeti törekvések, alkotók gazdag és változatos repertoárját tárta fel az eddigi pályázatokon. A kortárs építészetre specializálódott tagokból álló zsûri két díjazottat választ, melyek különleges, egyedi koncepciót, technikai megoldásokat és szerkesztést alkalmaztak. A beküldött pályamûvekbõl a zsûri nagyszabású, látványos utazó kiállítást állít össze.

Dr. Rechnitzer János professzornak, a Széchenyi István Egyetem rektorhelyettesének a regionális gazdaságtan terén elért sikeres tevékenységéért a Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány a közelmúltban Deák Ferenc kutatási díjat adományozott. A gyõri professzor kutatási területe a regionális tudomány, a regionális gazdaságtan és politika, az innovációk térbeli terjedése, a területi tervezés módszerei, a területi és városi menedzsment, a városfejlõdés és fejlesztés.