Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Így ne érjen meglepetés nyaralás közben és után

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Vannak olyan alapvető szabályok, amikre nyaralás közben szinte mindenki figyel. Ilyen például, hogy nem hagyjuk őrizetlenül a csomagokat, vagy kétszer megnézzük bezártuk e az autót. Emellett van az internetes rész, ahol már nehezebb eligazodni, hogy mi lenne a helyes. Éppen ezért a GYMS MRFK Bűnmegelőzési és Balesetmegelőzési Portál közösségi oldalán közzétett kép alapján összeszedtük a legfontosabb infókat és pár magyarázatot hozzá.

 

Kerüljük az ingyenes és a nyilvános wifi hálózatokat

Ha mégis csatlakozunk rá használjunk VPN-t.

A VPN (Virtual Private Network, azaz virtuális magánhálózat rövidítve) biztonságos kapcsolatot hoz létre a számítógép és az internet között.

Ezáltal többek közt:

elrejthetjük a helyünket és az internetes tevékenységünket, így nem tudnak nyomon követni

-viszlát online cenzúra, hello korlátlan tartalom –persze maradjunk a realitás talaján! (így nézik sok helyen például Szlovákiában az EB-t. )

Habár elsőre bonyolultnak tűnhet, azonban nem kell szakértőnek lenni ahhoz, hogy használni tudjuk.

Nyilvános számítógép, nyilvános infók

Ha például egy könyvtárban találunk számítógépet, akkor csak és kizárólag nyilvános infókat keressünk rajta, mint például menetrend, étterem a közelben… Soha ne jelentkezzünk be közösségi oldalainkra vagy levelezéseinkbe. Ugyanis ezzel a lépéssel egy extra támadási felületet adhatunk.

 

Ami a posztolást illeti…

Tudjuk, rég lerágott csont, azonban nem lehet elégszer elmondani azt, hogy ne posztoljunk, sztorizzunk semmit utazás közben! Vannak, akik pont ezt figyelik, és hazaérve kellemetlen meglepetés várhat. Csak miután hazaértünk osszuk meg a kedvenc fotókat, azonban ilyenkor is érdemes figyelni arra, hogy felhasználható adat ne legyen rajta például egy számla vagy beszállókártya.

Nyilvános hálózat szerepe

Ha laptopon kapcsolódunk WIFI-hez vagy vezetékes hálózathoz, győződjünk meg róla, hogy nyilvános hálózatnak állítjuk be.

Miért fontos ez?

Alapvetően van egy nagy különbség a magán és a nyilvános hálózat között.

Magánhálózatot csak akkor állítsunk be, ha pl otthoni vagy adott esetben munkahelyi internetkapcsolatot létesítünk. Ezáltal ugyanis észlelhetőek leszünk más eszközök számára, így például tudunk nyomtatni vagy fájlt megosztani.

Nyilvános hálózatot akkor használjunk, ha pl egy kávéházban vagy valamilyen különleges helyen dolgozunk. Ez a beállítás által a gépünk rejtve marad a hálózaton lévő más eszközök előtt.