Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Imák Auschwitz után

Cikkünk frissítése óta eltelt 10 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Grászli Bernadett, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója a megnyitón elmondta, hogy a Zsidó Nyári Fesztiválon a budapesti Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában több mint tízezer érdeklődőt vonzó tárlat vidéki körútjánakGyőr az első állomása. A kiállítás egy hónapig vendégeskedik a kisalföldi megyeszékhelyen, majd Sopronba, Pécsre és Kecskemétre érkezik.
    Galambos Ádám evangélikus teológus, a tárlat kurátora arról beszélt, hogy a fővárosi helyszínhez hasonlóan Győrben is olyan kiállítóhelyet választottak, amely épületként is különleges. A ma az egyetem hangversenytermeként szolgáló egykori zsinagóga ugyanis olyan helyen áll, amely „felekezetek ölelésében van”, hiszen pár lépésnyire egymástól öt felekezet szakrális helyei találhatóak.
    Ez a jelkép figyelmeztetés is egyben, annak mementója, hogy hetven éve „ez az ölelés nem valósult meg, sem felekezeti, sem társadalmi szinten” – mondta, hozzátéve: fontos, hogy a kezdeményezés kifejezze, „a holokauszt nem zsidó ügy, hanem keresztény és össztársadalmi trauma”.
    A kezdeményezés keretében Fabiny Tamás evangélikus püspök, Fischl Vilmos a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára, Frölich Róbert főrabbi, Gáncs Péter evangélikus elnök-püspök, Papp János baptista elnök, Róna Tamás rabbi, Steinbach József református püspök, Szabó István református püspök, Varga Mátyás bencés szerzetes, Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát és Verő Tamás rabbi kapott felkérést egy-egy szöveg megalkotására.
    Ezekből Benczúr Emese képzőművész, Haász István festőművész, Haraszty István szobrász, kinetikus művész, Klimó Károly festőművész, Konok Tamás festőművész, Krajcsovics Éva festőművész, Lovas Ilona képzőművész Matzon Ákos festőművész, Nádler István festőművész, Szüts Miklós festőművész Tölg-Molnár Zoltán festőművész, Vojnich Erzsébet festőművész hozott létre művészeti alkotást.
    A megnyitón elhangzott: a tárlat zenei aláfestése Kurtág György A csüggedés és keserűség dalai című műve és öt vallás egymásba mosódó imái adják.

(MTI)