Sokan úgy gondolják, hogy az emberi evolúció lineáris, de az emberfélék családfája valójában igen összetett.
Egy kínai barlangban feltárt leletek arról árulkodnak, hogy az evolúciós családfa újabb ágát sikerült felfedezni – írja az IFLScience. A négy fog 1972-1983 között került elő a dél-kínai Janhui-barlangból, a Szong Csing, a Kínai Tudományos Akadémia munkatársa által vezetett csapat pedig a közelmúltban új technikákkal, így Micro-CT-vel átfogó elemzés alá vetette a maradványokat. A leletek formáját és fizikai tulajdonságait a világ egyéb területein feltárt fogakkal is összevetették.
A maradványok a középső pleisztocénből (0,8-0,3 millió év) származnak. Az emberfélék evolúciójában ez egy fontos periódus volt, hiszen ekkoriban zajlott a Homo erectus Homo sapiensszé fejlődése.
A Kínában talált fogak azonban egyik ismert fajhoz sem tartoznak, ugyanakkor egyszerre hordozzák magukon az ősi és a modern emberfélékre jellemző vonásokat. A leletek egyes tulajdonságai például a neandervölgyiek sajátosságaira emlékeztetnek.
María Martinón-Torres, a Centro Nacional de Investigación sobre la Evolución Humana szakértője és a csapat tagja szerint a dél-kínai fogak olyan emberektől származhatnak, akik a gyenyiszovai ember ősei lehettek. Utóbbi csoportot csupán a szibériai Gyenyiszova-barlang maradványaiból ismeri a tudomány, ennek ellenére ősi rokonaink fontos szerepet játszottak evolúciónkban. A leletek arról árulkodnak, hogy a gyenyiszovaiak a neandervölgyiekkel is keveredtek, sőt a gyenyiszovaiak genetikai öröksége még ma is kimutatható egyes emberekben.
Ahhoz, hogy kiderítsék, hogy a most azonosított faj pontosan hol is helyezkedtek el az ember evolúciós fájában, további elemzésekre és leletekre lesz szükség.