Kezdőlap GYŐR Győr - Kultúra

Kortárs kiállítás Győrben

Cikkünk frissítése óta eltelt 11 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az apa, a Kossuth-díjas Földi Péter János az Esterházy-palotában tárja képeit a közönség elé, míg fia Földi Gergely a Mobilis Interaktív Kiállítási Központban mutatja be alkotásait a nagyközönségnek. Földi Gergely kiállítása 15 órakor, édesapjáé pedig 19 órakor nyílik.  A június 9-ig látható tárlatokon a gyermekrajzok újraértelmezésével, és a mindennapi használati tárgyak, járművek ábrázolásával találkozhatnak az érdeklődők.

Földi Gergely festőművész 1978-ban született Salgótarjánban. Tanulmányait az egri Eszterházy Károly Főiskolán, illetve a Magyar Képzőművészeti Egyetemen folytatta. 2010-ben Derkovits-ösztöndíjat nyert el. Számos hazai csoportos kiállítás – Egri Akvarell Biennále, Esztergomi Pasztell Biennále, Salgótarjáni Tavaszi Tárlat, Hódmezővásárhelyi Őszi Tárlat, Miskolci Téli Tárlat, Országos Rajzbiennále – résztvevője. 2006-ban az Országos Rajzbiennále, 2008-ban a 400 cm2 című kiállítás, 2011-ben a 31. Salgótarjáni Tavaszi tárlat díjazottja. Festményeinek, rajzainak a tárgyi mítoszteremtés, mindennapjaink használati tárgyainak, eszközeinek, gépjárműveinek szinte szakrális szintre emelése a legfontosabb jellemzője. A művein megörökített tárgyak – Sokol rádió, grillsütő, teatűzhely – egy nemzedék emblematikus relikviái, melyeket a tér s az azon belül hangsúlyos formák nagyvonalú megfogalmazása révén láttat meg velünk. Esterházy-palota (Győr, Király utca 17.)Kiállítás megnyitó: 2013. május 10. 19 óraA kiállítást megnyitja: Shah Gabriella művészettörténész, a kiállítás kurátora Földi Péter János Kossuth-díjas magyar festő. Képzeletgazdag, egyedi stílusú alkotó.Alkotásaival 1974 óta szerepel kiállításokon. Számos tanulmányt is írt, amelyek elsősorban a gyermekrajzok világáról szólnak. Sajátos mitológiája, amely ecsetjét irányítja, a népmesék, a néphagyományok világából származik, ihletője a gyermekrajzok őszintesége és tisztasága is. Alkotói stílusa nem kötődik hagyományosan egy iskolához, egyediség jellemzi. Ihletének fő forrása saját szülőfaluja, Somoskőújfalu, jellemző nála a népművészeti hagyományok újraértelmezése. A gyermekrajzok és a „neoprimitív festészet” mesterkéletlen, kozmikus világlátását követi. Alkotásai mögött ott lüktet az egész 20. századi avantgárd és neoavantgárd, Jackson Pollock, Hans Hartung expresszivitása, lírai absztraciói, a szentendrei szürrealisták, (Vajda Lajos, Ámos Imre) szuggesztiója. Sokáig a növényeket, majd az állatokat foglalta képekbe. A látványperspektíva mellőzése az egyiptomi művészetre emlékeztet. Az Esterházy-palotában nyíló tárlat június 9-ig várja a látogatókat.Mobilis Interaktív Kiállítási Központ (Győr, Vásárhelyi Pál u. 66.)Kiállítás megnyitó: 2013. május 10. 15 óraKöszöntőt mond: Szilasi Péter Tamás ügyvezető, MobilisA kiállítást megnyitja: Grászli Bernadett, művészettörténész, múzeumigazgató Esterházy-palota (Győr, Király utca 17.)Kiállítás megnyitó: 2013. május 10. 19 óraA kiállítást megnyitja: Shah Gabriella művészettörténész, a kiállítás kurátora