Kezdőlap NYUGAT Nyugat - Közélet

Megkezdődtek a vár alatti nagyforrás vízelvezetési munkálatai

Cikkünk frissítése óta eltelt 7 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A 2010-es év tavaszi esőzései után az Öreg vár tó felőli falán keresztül nagy mennyiségű víz kezdett el áramlani a tóba. A vízfakadás megjelenésének – a csapadékon kívül – valószínűsíthető másik kiváltó oka, hogy a térségben megszűnt bányászat aktív vízszint süllyesztésének befejezésével, a nyugalmi vízszint fokozatosan visszaállt az eredeti állapotába. Az aktív vízszint süllyesztés ideje alatt elapadt források újratöltődnek, ismét aktívvá válnak.

 

2014-15-ben az Önkormányzat elvégezte a várkút és környezetének fúrásos kutatását és kútvizsgálatát. A várfalon keresztül a tóba folyó víz a lazább repedéskitöltő kőzeteket megbontotta, kimosta, ez által üregek keletkeztek a várkút és a várfal között. Ezek az üregek a felszín beszakadását okozták. A beszakadás az évek alatt egyre mélyebbé vált, egyre több szemcsét mosott ki a várkút alatt lévő forrás vize.

A megtervezett műszaki megoldás, a forrás irányított elvezetése az Öreg-tóba. A helyreállítást csak alacsony tóvíz – szintnél lehetett megkezdeni, hiszen a várfalon 5 méter mélyen kellett a várfal átfúrását elvégezni. A tavalyi csapadékviszonyok sajnos nem engedték meg a mederben történő munkavégzést, de az elmúlt héten sikerült a mederbe egy fúró szerkezetet letelepíteni, amely elvégezte a várfal átfúrását, így irányítottan, egy fém csövön keresztül távozik a várkút forrásának vize a mederbe, ezzel megakadályozva a szemcsék további kimosódását. Az előzetes mérések alapján a kivezetés vízhozama 600 l/perc.

A melegvizű forrás leginkább a hideg időszakban figyelhető meg. Ilyenkor a várfalból kibukkanó kifolyáson gőzölgést tapasztalunk, s a forrásbefolyás környezetében jegesedés sem látható. Újabban nagy számban jönnek a forráskifolyáshoz törpeharcsák melegedni, több ezres csapatokat láthatunk olajfoltként szétterülni a vízen.

A várfalon észlelhető további fakadásokat megszüntetni nem lehet, hiszen azok nem egy helyre koncentráltan fakadnak. További forrástevékenység figyelhető meg a várkúttól balra, az Öreg-tó medrében. Ezt a forrást is csak alacsony vízszintnél lehet észlelni. Magasabb vízszintnél a tó nyomása elfolytja ezeket a kisebb forrásokat.

A felszín helyreállítását a tavaszi időszakban végezik majd, szigorú régészeti felügyelettel. Május környékén a kút környezete ismét biztonságos és megközelíthető lesz. A következő lépés a várkút bemutatása lehet, de ezt a tervek szerint a várprogram keretében komplexen, az egész várudvar felújításával tudja az Önkormányzat megvalósítani.

(Forrás: tata.hu)