Kezdőlap LIFE MAGAZIN

Vaskori pajzsot fedeztek fel a kutatók

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A vaskori pajzsot a közép-angliai Enderby közelében fedezték fel.

A régészek korábban is tudták, hogy a korszak emberei használták a fakérget dobozok, tálakat készítésére. A Leicesteri Egyetem csapatának új kutatása azonban azt bizonyítja, hogy a fakéregből akár pajzsot is csináltak a vaskori Anglia lakói.

A szénizotópos kormeghatározás szerint a 670 x 330 milliméteres lelet időszámítás előtt 395-255 között készült. A pajzs alapanyaga éger, fűzfa, nyár, mogyoró vagy kecskerágó volt, a kérget almából, körtéből, birsből vagy galagonyából vágott csíkokkal erősítették meg. A pajzs kézfejvédő részét szövéssel alakították ki. A lelet külső részét vörös ásványi festékkel színezték sakktábla-mintásra.

A maradványt 2015-ben fedezték fel egy mezőgazdasági területen fekvő vaskori vizes gödörben. Azt nem tudni, hogy a pajzs hogyan került a verem aljára, elképzelhető, hogy használhatatlanná vált, vagy szertartásos ajándékként helyezték el.

A szakértők következő célja az, hogy kiderítsék, miért rongálódott meg a pajzs. Lehetséges, hogy az eszköz egy csata közben tört össze. A szénizotópos vizsgálat mindenesetre felfedte, hogy gazdája sokáig használta a pajzsot, az elemzés szerint nagyjából tíz évig védte egykori tulajdonosát.

A kutatók úgy gondolják, hogy az efféle pajzsok gyakoriak lehettek a korszakban, noha kevés darab maradt fenn. Korábbi tanulmányok már igazolták, hogy a kérgek puhasága ellenére az ilyen pajzsok meglehetősen strapabírók voltak.