A nagy hidegben amúgy is jól esik!

Cikkünk frissítése óta eltelt 8 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A rendszeres szaunázás segíthet csökkenteni az időskori elbutulás és az Alzheimer-kór kialakulásának, valamint a szívbetegségek okozta halálozás kockázatát – sugallják egy finn tanulmány eredményei.

A Kelet-Finnországi Egyetem kutatói több mint 2300 középkorú finn férfi egészségét követték nyomon csaknem 20 éven át. Az eredmények szerint a hetente négy-hét alkalommal szaunázó férfiaknál 66 százalékkal kisebb valószínűséggel diagnosztizáltak demenciát és 65 százalékkal kisebb valószínűséggel Alzheimer-kórt az érintett időszakban, mint azoknál a társaiknál, akik hetente mindössze egyszer szaunáztak.

„Egyéb életmódbeli tényezőket, úgy mint a fizikai aktivitást és a társadalmi-gazdasági hátteret is számításba vettük. A szaunázásnak azonban mindezektől független szerepe van a kapott eredményekben” – mondta Jari Laukkanen, az intézmény munkatársa.

Az Age and Ageing című folyóiratban közölt tanulmány szerint a hetente hétszer szaunázó férfiak kisebb valószínűséggel haltak meg szívproblémák miatt a vizsgált időszakban, mint azok a társaik, akik hetente egyszer szaunáztak.

„A szaunában növekszik a pulzusszám és elkezdünk izzadni. Olyan ez egy picit, mint a testmozgás” – magyarázta Laukkonen. Mint hozzátette: „szaunázás után az embernek alacsonyabb lehet a vérnyomása. A vérnyomás pedig fontos kockázati tényezője a szív- és érrendszeri, valamint a memóriával összefüggő betegségeknek. Ez lehet az egyik lehetséges magyarázat az eredményeinkre”.

A szakember ugyanakkor elismerte, hogy további – különböző korcsoportok, nemzetiségek és nők bevonásával készülő – tanulmányokra van szükség az eredmények megerősítéséhez.

MTI