Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Elismerések a megye szolgálatáért

Cikkünk frissítése óta eltelt 15 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Ennek értelmében a díj 12 tagozatban (kulturális, közoktatási, egészségügyi, közszolgálati, ifjúsági, szociális, védelmi és rendészeti, környezetvédelmi, területfejlesztési, sport, sajtó és gazdasági) adható ki, a megye érdekében kiemelkedõ munkát végzõ személyek tevékenységének elismeréseként.
A területfejlesztési, ifjúsági, szociális és gazdasági tagozat díjainak odaítélésérõl a testület a közelmúltban döntött. Az elismeréseket dr. Szakács Imre, a megyei közgyûlés elnöke ma délután adta át a Megyeházán.
A közgyûlési rendelet indoklása szerint: területfejlesztési tagozatban azok a személyek díjazhatók, akik:
– az épített környezet védelmével,
– a térségi területfejlesztés és területrendezéssel kapcsolatos feladatok ellátásával,
– a megye turisztikai értékeinek feltárásával, propagálásával,
– a térség foglalkoztatási feladatainak összehangolásával foglalkoznak.

Területfejlesztési tagozat díjazottja, 2008-ban Varga Ferenc, a Pannon-Víz ZRt. Kapuvári Üzemmérnökségének üzemeltetés-vezetõje

Varga Ferenc iskoláit szülõvárosában, Kapuváron végezte, késõbb Gyõrött és Esztergomban szakmai érettségit, technikusi képesítést szerzett, majd ivóvízhálózat-üzemeltetõ mûvezetõ vizsgát is tett. 1976 nyara óta a helyi víziközmû vállalat, ma Pannon-Víz Zrt. dolgozója. Eleinte vízvezeték-szerelõ, majd a strandfürdõ vezetõje volt. Jelenleg üzemeltetés-vezetõként végzi munkáját, mely során 21 település vízhálózatának mûködésére kell figyelnie. Mindezt lelkiismeretesen, magas színvonalon, teljes szakmai tudását nyújtva teszi. Szakmai tapasztalatának, hozzáértésének és a lakókörnyezet iránti elkötelezettségének köszönhetõen folyamatosan fejlesztik, korszerûsítik a térség vízhálózatát, javítják a szolgáltatás minõségét, biztosítják annak zavartalan mûködését. Irányításával az üzemmérnökség számos város- és település-szépítési akcióban is részt vesz.

A közgyûlési rendelet indoklása szerint: gazdasági tagozatban a gazdasági élet területén kiemelkedõ munkát végzõ személyek és közösségek részesülhetnek elismerésben.

A gazdasági tagozat díjazottjai 2008-ban:

Dr. Ladocsy Géza, a ?Jószív" Temetkezési Szolgáltató és Kereskedelmi Kft ügyvezetõje

Dr. Ladocsy Géza a Közgazdasági Egyetemen diplomázott munkaügyi szakközgazdászként, majd 1975-ben doktori címet szerzett. 1987 augusztusától a Megyei Temetkezési Vállalat gazdasági igazgatója, majd 1995-ben, a cég kft-vé történt alakításakor a társaság ügyvezetõjévé választották. Irányításával végezte, illetve végzi a ?Jószív" Kft. Gyõr város és a megye lakosságának elvárása és igénye szerint – ?a méltó végtisztesség" elvének betartásával – a temetési szolgáltatást, messzemenõen figyelembe véve a kegyeleti kultúra és a temetési szokások folyamatos változását. A cég munkatársai a kegyeleti elvárásoknak, a humánumnak megfelelõ munkavégzéssel és magatartással próbálnak a hozzátartozók számára e nehéz élethelyzet átélésében segítséget nyújtani. Az utóbbi években a társaság – dr. Ladocsy Géza irányításával – komoly beruházásokat, felújításokat is végrehajtott.

Majsa Sándor, a Sokoró Kft. nyugalmazott vezérigazgatója

Majsa Sándor tanulóként kezdett annál a vállalatnál, amelynek évtizedekig elsõ számú vezetõje és egyik tulajdonosa volt. A Kft-nél dolgozó emberek munkahelyeit saját erõbõl, állami támogatás nélkül teremtették meg. Kevés olyan mezõgazdasági gépgyár van, amelyik talpon maradt, sõt nyereséges alaptevékenységén túl új, nagyszabású vállalkozás létesítésébe is foghatott. Amikor Gyõrben gyárak szûntek meg vagy lassították a termelésüket, a Sokoró Kft. ezer embernek adott munkát. A környékrõl bérbuszokkal hozták-vitték a munkatársakat. Nyolc év kitartó munkája eredményeképpen a gazdasági társaság az Audi beszállítója lehetett. A Sokoró Kft. jelenleg is mezõgazdasági gépeket gyárt, emellett kábelkötegek összeszerelésével is foglalkozik.
Majsa Sándor a gazdasági változások számos buktatóját, de örömét is megélhette és nyugdíjba vonulásakor szép örökséget hagyhatott hátra. Kitartó, áldozatos munkájával egy olyan gazdasági társaság alapjait teremtette meg, amely a jelen gazdasági viszonyok között is megállja a helyét, több száz embernek biztosít munkalehetõséget és képes az állandó megújulásra.

Németh Lajos, a vitnyédi Pannónia Üzletház tulajdonosa

Németh Lajos tevékenységét 1993-ban kezdte Vitnyéd községben, ahol egyéni vállalkozóként iparcikk és gazdaboltot nyitott, alig 40 m2-en. Árukínálatát igyekezett a mindenkori keresleti viszonyokhoz igazítani, így a bolt rövid idõ alatt kinõtte telephelyét. 1999-ben a 85-ös fõút mentén – a község rendezési tervével összhangban – megvásárolt egy nagyobb szántóterületet azzal a szándékkal, hogy azt ipari és kereskedelmi övezetté fejleszti. 2001-ben kezdõdött, és 2004-re épült fel a Pannónia Üzletház 2640 m2-es épülete, valamint a 12.000 m2-es udvari elárusító hely. A kiskereskedelmi értékesítés rendkívül széles skálájú. A szõlészeti, borászati berendezések nagykereskedelme belföldre és külföldre is kiterjed. Érdekesség, hogy a megye díjnyertes borai is a Pannónia Üzletház barique hordóiban érlelõdtek.
Németh Lajos Kapuvár és környékének meghatározó vállalkozója. Munkája mellett nagy figyelmet fordít kollégáira is, kiknek létszáma folyamatosan nõ. Jelenleg 14 fõ helyi és környékbeli eladót foglalkoztat. Vezetésével összeszokott, vidám, segítõkész, komoly szakmai tudással rendelkezõ kollektíva várja az üzletházba betérõ vásárlókat.

A közgyûlési rendelet indoklása szerint szociális tagozatban: az egészségügyi intézményekben és a szociális területen kiváló munkát végzõ dolgozók díjazhatók.

Szociális tagozat – 2008:

Bognár Gyöngyi, a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház Minõségbiztosítási Osztályának vezetõje, a Gyõr-Moson-Sopron Megyei Anima Mentálhygienes Egyesület elnöke

Bognár Gyöngyi 1976 óta a megyei kórház dolgozója. Az eltelt évek alatt sokféle területen dolgozott az intézményben, mindehhez természetesen sokrétû szaktudást is szerzett. Szociális szervezõ diplomája után az ELTE szociálpolitikai szakát is elvégezte, majd a szakokleveles egészségügyi közgazdász, egészségügyi menedzser diplomát is megszerezte. Több alkalommal szakmai tréningeken is részt vett és egyéb más csoport módszereket is megtanult. 4 éven keresztül látta el az intézményben a szakszervezeti titkári feladatokat. Sokrétû elfoglaltsága mellett az oktatásban is fontos szerepet vállalt és vállal: a POTE szombathelyi szociális munkás szakán, a gyõri Széchenyi István Fõiskolán, majd Egyetemen és az Apáczai Csere János Tanítóképzõ Fõiskolán, illetve ma már Apáczai Karon oktat. A gyõri SOS telefonszolgálat munkájában 1985. óta vesz részt, korábban, mint telefonos segítõ, majd 1998 – 2002. között a gyõri szolgálat vezetõje volt. Jelenleg az Magyar Lelki Elsõsegély Telefonszolgálatok Szövetsége alelnöke. A United Way Kisalföld Alapítvány, az ANIMA Mentalhygienes Egyesület alapításában és munkájában is meghatározó szerepet vállalt és vállal. 2001 januárjától a Petz Aladár Megyei Kórházban újonnan létrehozott Minõségbiztosítási Osztály vezetõje, emellett az intézményben továbbra is segíti a szociálpolitikusi tevékenységet, illetve a szociális feladatokban is maximálisan segítséget nyújt.

Hancz Józsefné, a Kapuvári Családsegítõ Intézet közösségi gondozónõje

Hancz Józsefné a gimnáziumi érettségi után 1985-tõl elõször Nagylózson, bentlakásos intézetben foglalkoztató nõvérként dolgozott. Munka mellett általános ápoló és asszisztens képesítést szerzett. 1989-tõl a kapuvári 1.sz. Idõsek klubjában, mint gondozónõ folytatta hivatását. Tíz éve a Családsegítõ Intézet munkatársa. Kezdetben a házi segítségnyújtásban, késõbb az idõsek klubjában volt gondozónõ. Ezen évek alatt elvégezte a mentálhigiénés asszisztensi képzést. 2007 nyarán új ellátást, a közösségi pszichiátriai ellátást indították. Jelenleg e területen dolgozik, mint közösségi gondozónõ. A munkaköréhez szükséges végzettséget idén májusban szerezte meg. Hancz Józsefné szeret és tud is az emberekkel foglalkozni, leginkább azokkal, akiknek nagy szükségük van megértésre és segítségre. Nagyon sokáig csak idõsekkel foglalkozott. Az új váltással már a teljes felnõtt korosztályból vannak ügyfelei. Nagyon sok lelki sérült ember él, ahol nem csak õk, de a hozzátartozók is várják a segítséget. Nagy kihívás, de empatikus képességét hasznosítva minden tudásával arra törekszik, hogy segíteni tudjon azoknak, akik ezt elfogadják és bizalmukkal megtisztelik.

Makk Gyula, a koroncói Értelmi Fogyatékosok Rehabilitációs Intézményének igazgatója

Makk Gyula az Egészségügyi Fõiskola pedagógusképzõ szakán szerzett diplomát. A koroncói Értelmi Fogyatékosok Rehabilitációs Intézményéhez 1981-ben került, kezdetben – a kinevezett intézményvezetõ mellett – mint fõápoló végezte munkáját; majd megbízott, illetve rövidesen, mint kinevezett igazgató szervezte, irányította az itt élõ 50 fõ értelmi sérült teljes ellátását, s a velük foglalkozó kollégák szakmai munkáját. Szaktudása és a rátermettsége révén pezsgõ élet indult meg az otthonban. Emellett jelentõs fejlesztések, felújítások is megvalósultak az intézményben. Makk Gyula iránymutatása mellett az általa kialakított és irányított munkahelyi közösség a folyamatosan emelkedõ szakmai követelményeknek és elvárásoknak eleget tett. A foglalkoztató épület átadása után az intézményben élõk mindennapjaiban jelentõs változás következett be. Szintén nagy horderejû lépés volt az új szállásépület használatba vétele. Ekkora változásokat sérült személyekkel elfogadtatni, átélni csakis egy higgadt, nyugodt, rátermett vezetõ iránymutatása mellett lehetséges. 10 éve segíti az Értelmileg Sérültek és Segítõik Gyõr-Moson-Sopron megyei Egyesületének munkáját. Sokat tesz a sérült emberek társadalmi megkülönböztetésének csökkentése, integrációjuk támogatása érdekében.

Malekné Kiss Katalin, a mosonmagyaróvári Gyermekjóléti és Családsegítõ Szolgáltató Központ családgondozója

Malekné Kiss Katalin 1987 óta dolgozik a mosonmagyaróvári Családsegítõ Központban családgondozóként. 21 évvel ezelõtt könyvtárosi munkáját cserélte fel mai hivatására, melyet azóta is megbízhatóan, pontosan, nagy szakmai elhivatottsággal lát el. Mindennapi munkájához kapcsolódóan a szociálpolitikai szakigazgatás-szervezõi diplomát is megszerezte, jelenleg pedig családterapeuta képzésben vesz részt. Munkatársaival közvetlen, baráti kapcsolatot ápol.Évek óta tereptanárként dolgozik. Az intézményben szakmai gyakorlaton lévõ fõiskolás hallgatók gyakorlati képzését nagy odafigyeléssel, precízen végzi. A nála gyakorlaton járt fiatalok közül néhány ma már kollégái is. Katalin igazi mosonmagyaróvári, lelkes lokálpatrióta, aki mindig nyitott szemmel jár, észreveszi a változásokat, örül a város fejlõdésének.

Dr. Schwarz Mária, a soproni Fogyatékos Gyermekek Otthonának orvosa

Dr. Schwarz Mária általános orvosi diplomáját követõen csecsemõ- és gyermekbetegségek szakon tett szakvizsgát. Diplomája megszerzése óta Sopronban tevékenykedik, elõször mint körzeti gyermekorvos, késõbb a Vasútegészségügyi Kht. gyermekorvosaként. A Fogyatékos Gyermekek Otthonában folyó szakmai munkát 1986 óta segíti. Maximális körültekintéssel, kiemelkedõ szakmai tudással és felelõsséggel látja el az intézményben élõ súlyos értelmi és halmozottan fogyatékos gyermekek, valamint az õ keze alatt fiatal felnõtté növekedett ellátottak gyógyítását. Munkabírása példaértékû, fáradhatatlanul áll hétvégeken és ünnepnapokon is bármikor rendelkezésre. Szívén viseli a fogyatékkal élõknek nemcsak testi, de lelki állapotát is. A dolgozókat is meghallgatja, jó tanácsokkal lát el mindenkit, aki hozzá fordul. Gyermekgyógyászati munkája mellett idõt szakított a soproni polgárok érdekképviseletére, így négy cikluson keresztül vett részt a városvezetés életében is. Csekély szabadidejében a Szentlélek templom orgonistája, és nincs olyan soproni program, amelynek ne lenne aktív résztvevõje. A gondozottak iránti szeretete, odaadása töretlen. Emberi magatartása, kitartása, erõs hite és hivatástudata olyan keresztényi értékeket képvisel, melyek mindenki számára példamutatóak és követendõek.

A közgyûlési rendelet indoklása szerint ifjúsági tagozatban:
– a gyermek- és ifjúságvédelem területén,
– az ifjúsági érdekképviselet ellátásban,
– illetve e tagozat fenti két kategóriájába nem sorolható ifjúsági csoportokban és egyéb szervezõdésekben tevékenykedõk kiváló munkája ismerhetõ el.

IFJÚSÁGI TAGOZAT díjazottjai 2008-ben:

Csonkáné Sörös Katalin, a mosonmagyaróvári Fehér Ló Közösségi Ház munkatársa

Csonkáné Sörös Katalin a Fehér Ló Közösségi Ház megnyitása, 1998 decembere óta dolgozik az intézményben. Az õ feladata volt a házat programokkal és csoportokkal benépesíteni. Munkája eredményességét mutatja, hogy ma 33 csoport mûködik nagy aktivitással az intézmény falai között. Katalin alapelve mindig az volt, hogy már gyermekkorukban a közösségi házba kell szoktatni a látogatókat. Ennek megfelelõen ma már minden korosztály megtalálhatja az õt érdeklõ elfoglaltságot az intézményben. Az egyes csoportokat nem csak elindította, hanem ma is figyelemmel kíséri, segíti munkájukat. A csoportokkal való foglalkozás mellett arra is jut ideje, hogy rendszeresen ismétlõdõ, hagyományteremtõ programokat szervezzen a városban. Rendszeres a kapcsolata a Családsegítõ Intézettel, a hátrányos helyzetû és a fogyatékos gyerekekkel. Az intézmény ?háziasszonyaként" sokat tett és tesz azért, hogy a közösségi házba betérõket mindig családias légkör fogadja.

Kóbor Alida, a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Intézmény tanára

Kóbor Alida az Apáczai Csere János Tanítóképzõ Fõiskolán szociálpedagógus szakán diplomázott, majd 2006-ban a gyógypedagógus végzettséget is megszerezte. 1990-tõl dolgozik a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Intézet és Gyermekotthonban, kezdetben mint gyermekfelügyelõ, késõbb mint szakoktató, 2000-tõl gyógypedagógiai tanár. A sérült gyermekek iránt érzett elkötelezettsége, gyermekszeretete ugyan rövid idõre eltérítette a pályáról, de hamarosan visszatalált a számára kijelölt útra. Családjában édesanyja a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Intézmény elismert gazdasági vezetõje volt 20 éven át, nyugdíjazásáig. Testvére és nagynénje szintén gyógypedagógusok. Aktív, vállalkozó természetû, mindenre nyitott személyiség. A Gyermekek Házában évek óta a pedagógusok akkreditált képzésében vesz részt oktatóként. Megyeszerte szívesen hívják, várják játszóházak vezetésére, nyári táborokba. Az Értelmi Sérültek és Segítõik GYMS Megyei Egyesületének alapító tagja. Az egyesület programjainak aktív szervezõje, résztvevõje. Ott segít, ahol csak tud. Munkaidején kívül is szívesen vállal foglalkozásvezetéseket sérült emberek számára. Mindenki szereti és tiszteli õt: személyiségét, áldozatos munkáját és a belõle áradó szeretetet.

Szakonyiné Hécz Katalin, a gyõrszemerei általános iskola igazgatója

Szakonyiné Hécz Katalin 1973-ban általános iskolai tanárként kezdte meg pedagógusi pályafutását. Osztályfõnök, úttörõcsapat-vezetõ lett, késõbb a felsõ tagozatos szakmai munkaközösséget irányította. Kiemelkedõ hivatástudata, gyermekközpontú pedagógiai munkája, jó kollegiális kapcsolatai birtokában 1986 szeptemberétõl intézményvezetõként dolgozik a gyõrszemerei általános iskolában. Pedagógiai, szakmai munkáját az igényesség, a tudatosság jellemzi. Folyamatosan képezte magát. 2000-ben közoktatási vezetõ diplomát szerzett. Emellett számos képzési és módszertani programon vett részt. Fontosnak tartja a kor szellemi kihívásainak, követelményeinek beépítését az iskolai életbe. Közoktatási szakértõként vizsgálja és elemzi az oktatási intézményekben folyó szakmai munkát. Színvonalas szakmai munkája mellett sokat tett az iskola felszereltségének korszerûsítése és a tanulók esélyegyenlõségének biztosítása, a pedagógusok módszertani kultúrájának növelése érdekében. Az iskola és partnerei között gyümölcsözõ kapcsolatokat épített ki és ápolja azokat. A környezõ iskolák vezetõinek bevonásával társulások kezdeményezõje. Ennek eredménye, hogy tanulmányi, sport, mûvészeti, mérési és minõségbiztosítási területeken egyre bõvülõ, magas színvonalú szakmai munka folyik a tantestületek között. Jelentõs pedagógus személyiség, a megyében és nemzetközileg is megbecsült szakember.

Megjegyzés: A ?Gyõr-Moson-Sopron Megye Szolgálatáért-díj" kulturális és sajtó tagozatának elismeréseire 2008. nov. végéig várjuk a felterjesztéseket. Tudnivalók a megyei honlapon!