Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Elkezdődött a Duna-projekt

Cikkünk frissítése óta eltelt 11 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Térségünkben több mint 53 kilométer hosszúságban erősítik a települések külterületén húzódó töltéseket, emellett hat korszerűtlenné vált zsilipet, egy elavult szivattyúállást és két árvízkaput is felújítanak. A 2014 tavaszán záruló munkákról Pintér Beatrix – projektvezető beszélt rádiónknak.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság csütörtökön fórum keretében tájékoztatta a lakosságot a Duna projekt keretében jelenleg zajló, vagy rövidesen megkezdődő fejlesztésekről, a projekt várható eredményeiről és a munkálatokhoz kapcsolódó változásokról. Magyarország egyik legnagyobb összefüggő árvízvédelmi beruházásának jelentős hányada az Észak-dunántúli régió területén valósul meg. Az érintett települések között van Mecsér, Dunaszentpál, Győrzámoly, Győrújfalu, Győrladamér, Dunaszeg, Öttevény, Kunsziget, Abda és Győr. Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (ÉDU-VIZIG) kirendeltségéhez tartozó négy projektelem (ÉDU-1; ÉDU-2; ÉDU-3; ÉDU-4) keretében többek között 11 km új töltésszakasz építése, meglévő töltések fejlesztése, valamint 10 műtárgy építése, illetve felújítása valósul meg több mint 12 milliárd forintból. Ez az összeg a teljes Duna projekt beruházási költségének közel felét jelenti. Annak ellenére, hogy az időjárási viszonyok nem kedveztek az építési munkáknak, a kivitelezés mind a négy projektelem területén megindult: megkezdődött a fakivágás, próbatöltés építés, munkagödör kialakítás, s az építési munkák nagy ütemben bővülnek. Kis Csaba, a Swietelsky Magyarország Kft. projektvezetője elmondta: „Dunaszentpál és Mecsér térségében – az ÉDU-1 projektelem keretében – a mintegy 11 kilométeres hosszúságú árvízvédelmi töltés építése a következő hetekben megkezdődik.” A projektelem keretében megvalósuló fejlesztés eltér a többi beruházástól, itt új töltés kiépítésével csökkentik jelentősen az érintett települések árvízi veszélyeztetettségét. A fejlesztést az elmúlt évek árvízi tapasztalatai indokolják. 

A 11 kilométernyi új töltés kiépítése mellett Győr-Moson-Sopron megye területén több mint 53 töltéskilométer hosszúságban erősítik a környező települések külterületén húzódó töltéseket, emellett a fejlesztések keretében hat korszerűtlenné vált zsilipet – Mecsér-Lickói zsilip, Dunaszegi zsilip, Zámolyi zsilip, Rábca beeresztő zsilip, Sarolta zsilip, és a Rendeki zsilip – és egy elavulttá vált szivattyúállást és két árvízkaput is felújítanak. Az újjáépített műtárgyak funkciója, hogy biztosítsák a települések és termőterületek árvízi védettségét. 

A lakossági fórumon elhangzott, hogy a munkálatok az érintett települések külterületén valósulnak meg, azonban a kivitelezés Győr esetében belterületet, külvárosi részt is érint. Somogyi Gabriella, az ÉDU-2 projektelem vezetője elmondta: „a beruházás keretében a Győri Iparcsatorna torkolatában álló hidat június elején lebontják, helyette egy új híd épül, ami árvízkapuként is funkcionál.” Az árvízkapu jelentősége, hogy magas vízállás esetén megakadályozza, hogy a MosoniDuna vize felduzzassza az Iparcsatorna vizét, így csökkentve az árvizek hatását az Iparcsatorna vízszintjére. Az építési munkák időtartama alatt a gyalogos- és kerékpáros forgalom számára az 1-es úton építenek ki ideiglenes útvonalat, a buszforgalmat – 8, 15, 15A buszokat – az 1. sz. főút felé terelik el.