Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Győrben ülésezik az Európai Ifjúsági Parlament

Cikkünk frissítése óta eltelt 13 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Nyári Ifjúsági Fórum fő témája a Duna Régió Stratégia lesz, ezen belül is a résztvevők olyan témákat tárgyalnak meg, melyek kiemelt prioritással rendelkeznek a magyar Európai Uniós elnökség programjában is. Az esemény magyarországi helyszínéül Győrt, „a találkozások városát” választották, támogatva a Duna-stratégiában betöltött szerepét.

 

A rendezvényt az Európai Ifjúsági Parlament magyarországi és lengyelországi nemzeti bizottsága közösen szervezi meg a régió országainak, így Németország, Ausztria, Szlovákia, Szerbia, Bulgária, Horvátország, Csehország és Románia részvételével.

 

A projekt célja kettős: a fiatalok határ menti együttműködésének megerősítése, a globális kihívások megismertetése a fiatalokkal, az európai együttműködés előmozdítása az ifjúságpolitika területén a lengyel és a magyar ifjúsági szervezet együttműködése által, a különböző országok fiataljai közötti kölcsönös megértés elősegítése a résztvevő országok száma által, valamint a szolidaritás és a tolerancia erősítése a fiatalok között, különösen az Európai Unió társadalmi kohéziójának erősítése érdekében.

 

Ezen kívül kiemelten fontos szerepet kap a fiatalok aktív polgári részvételének elősegítése, illetve a Duna-stratégia, mint a magyar elnökség egyik prioritásának megismertetése, és az ezzel kapcsolatos problémák és azok megoldási ötleteinek összegyűjtése.

 

Az Európai Ifjúsági Parlament 1987-ben Franciaországból indult -azóta páneurópai mozgalommá nőtt-, pártoktól és kormányoktól független oktatási program. Magyarországon a Pillar Alapítvány keretei között működő EYP 2007 őszén indította el tevékenységeit. A keretei között szervezett események a fiatalok mindennapjait és jövőjét érintő, az Európai Unió szakpolitikáinak aktualitásait járják körbe.

A résztvevő 16-22 éves fiatalok az Európai Parlamentben ülő felnőtt kollégáik munkáját modellezve ugyanúgy szakbizottságokban és plenáris ülésen vitatják meg Európa aktuális kérdéseit. Az EYP célja elsősorban a fiatalok társadalmi részvételének erősítése és a fiataloknak az Európára jellemző, parlamentáris döntéshozatali folyamatokkal való megismertetése.