Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Megkezdődik a biológiai szúnyoglárva-gyérítés

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Győr-Szol Zrt. megkezdte a szúnyoggyérítési munkákat. A szúnyoglárvák kifejlődésének megakadályozása érdekében szerdán a reggeli órákban repülőgépről juttattak el biológiai gyérítésre alkalmas, baktérium alapú készítményt a szúnyogok élőhelyeire, elsősorban a vízpartokra, bokros, fás részekre, melyeket szakértők bevonásával potenciális tenyészőhelyként határoztak meg. Mint azt korábban a szolgáltató közölte, az európai közegészségügyi hatósági korlátozások miatt a légi kémiai szúnyogirtás lehetősége a mostani szezontól megszűnik, így a biológiai illetve a földi gyérítési eljárások kerülnek előtérbe. Tehát légi biológiai gyérítésre van lehetőség, de kémiai gyérítés csak földi eszközökkel történhet. A 2020-as szezon első beavatkozása során mintegy 800 hektáron irtották a szúnyoglárvákat.

A biológiai gyérítés megkezdésének első lépése a tenyészőhelyek feltérképezése volt. Mivel a Győr-Szol Zrt. a lárvairtási technológiát már korábban is alkalmazta, ezek a térképek rendelkezésre álltak, az elmúlt hetekben szakértők bevonásával megtörtént ezek aktualizálása, frissítése.

Tekintettel az elmúlt időszak lárvák fejlődésnek kedvező időjárására, most megkezdődött a biológiai gyérítésre szolgáló szerek légi kijuttatása.

Az idei első biológiai gyérítés Győr közigazgatási területén a szúnyoglárvák tenyészhelyeit, az ártereket, folyópartokat, tavakat érintette, összesen mintegy 800 hektáron. A gyérítéshez 400 liter irtószert használtak fel, melyet 50-50 százalékban vízzel higítottak.

A biológiai gyérítés során egy speciális, baktérium alapú készítményt juttatnak a szúnyogok tenyészőhelyeire a vízbe. A környezetbarát szer az alkalmazott dózisban kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, ártalmatlan minden más élőlényre. Ez az eljárás a kifejlett szúnyogok elleni védekezésre nem alkalmas, csak kikelésük akadályozható, illetve a későbbiekben az utánpótlásuk csökkenthető a lárvák elpusztításával.

Ez a módszer a tavaszi időszakban hatékony, mert a fák, cserjék kilombosodását követően az erdős, növényekkel benőtt területen a biológiai készítmény légi kijuttatása sem vezetne eredményre, hiszen a készítmény nem jutna el a fák lombjai alatt lévő vízfelületig, ahol a szúnyoglárvák fejlődnek.

Ebben a szezonban a légi beavatkozások korlátozása miatt a földi kémiai gyérítés kap majd nagy szerepet a munkában. Hogy minél rövidebb idő alatt, a város minél nagyobb részére kijutatható legyen földi úton a szúnyogirtó szer, a Győr-Szol Zrt. a már meglévő két, melegköd kibocsátásra alkalmas gép mellé beszerzett két új, úgynevezett ULV berendezést, mely a gyérítő anyagot hő hozzáadása nélkül, permetszerűen juttatja ki a levegőbe. A földi szúnyogirtásra alkalmas gépekkel – ideális időjárási körülmények között – a szolgáltató két-három nap alatt a város teljes területén képes elvégezni a gyérítési munkát.

A vérszívók elleni küzdelem sikeréhez a jövőben a lakosság is hozzájárulhat. Mivel a házak közötti területre, a lakóingatlanokhoz tartozó kertekbe közvetlenül nem juthatnak el a szolgáltató járművei, ezért fontos, hogy a magánszemélyek otthonaikban és közvetlen környezetükben megszüntessék azokat a vízgyűjtőket, amelyek a szúnyogok szaporodását segítik. Ez minden olyan edény, eszköz lehet – virágcseréptől az öntözőkannán keresztül az esővízgyűjtőig –, melyekben a víz hosszabb ideig megáll.

A Győr-Szol Zrt. a közterületeken ebben az évben is rendszeresen végez majd intenzív szúnyoggyérítési tevékenységet. A szolgáltató és a lakók közös erőfeszítésének köszönhetően remélhetőleg meggátolható a szúnyogok jelentős elszaporodása. Ugyanakkor az itt felsorolt technológiák alkalmazásának eredményességéről nincsenek még Győrben gyakorlati tapasztalatok. Ezért az is elképzelhető, hogy a nyári hónapokban a megszokottnál több szúnyoggal találkoznak majd az itt élők.