Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Bajban a megyei önkormányzat

Cikkünk frissítése óta eltelt 14 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A 2010. január 1-jén érvénybe lépett adóváltozások a béren kívüli juttatásokat is komolyan érintik, hiszen az eddig adómentes természetbeni és pénzbeli juttatások adómentessége csaknem teljes mértékben megszűnik. A változások természetesen érzékenyen érintik a megyei önkormányzatot és az önkormányzat által fenntartott intézmények dolgozóit is. A témával kapcsolatban tartott ma sajtótájékoztató dr. Szakács Imre, a megyei közgyűlés elnöke.

 

Az elnök elmondta, hogy az év eleje óta érvényben lévő adójogszabályok miatt – más munkáltatókhoz hasonlóan – a megyei önkormányzat is arra kényszerül, hogy a dolgozóknak biztosított béren kívüli juttatások körét a törvény által megszabott minimumszintre csökkentse. Bár a jogszabály lehetőséget biztosítana ennél nagyobb összegű cafeteria juttatásra is, de a csőd közeli helyzetben lévő megyei önkormányzat erre nem vállalkozhat.

 

„A 2010. évi költségvetés részleteinek kidolgozása jelenleg is zajlik. Tisztségviselő-társaimmal és munkatársaimmal azon dolgozunk, hogy a megyei büdzsé első fordulós tárgyalásáig megkeressünk minden olyan megoldást, amely a tényleges csődtől megment bennünket. Jelen helyzetben a 2010. novemberi és decemberi bérek fedezete nem áll rendelkezésre – tette hozzá Szakács.

 

„ -Mi magunk próbáljuk, sőt kénytelenek vagyunk valóban komolyan venni azt, amit kormányfő kért: vagyis mértékletesek vagyunk, spórolunk és áldozatot vállalunk. Azt azonban megdöbbentőnek tartom, hogy óriási eltérések mutatkoznak az egyes közszolgálati dolgozóknak 2010-ben biztosítandó béren kívüli juttatások között. Az önkormányzatok csökkentésre kényszerülnek, tehát anyagi kényszerből elvonnak a munkavállalóktól, ugyanakkor a kormányzati és a központi államigazgatási szerveknél nagyon is bőkezűen bánnak ezzel a lehetőséggel. A minisztériumokban sokszázezres cafeteria-juttatást adnak ebben is évben is a dolgozóknak – összegezte véleményét a megyei közgyűlés elnöke, majd hozzátette:

 

– Tévedés ne essék, nem tőlük sajnálom ezt a pénzt, hanem méltánytalannak és álságosnak tartom a többi, a vidéki köztisztviselőkkel és közalkalmazottakkal szemben. Sokkal szerencsésebb lett volna egy jogszabály-módosítás után egységes összeget adni a közszolgálatban dolgozóknak, függetlenül attól, hogy kormányzati szervnél vagy egy kis falu önkormányzatánál dolgozik-e valaki.”