Kezdőlap GYŐR Győr - Kultúra

Egyedülálló plakátkiállítás Győrben

Cikkünk frissítése óta eltelt 7 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

85 éve készült az első magyar hangosfilm – ebből az alkalomból nyílik plakátkiállítás a győri Magyar Ispitában, november 4-én.

1931 szeptemberében mutatták be az első Magyarországon forgatott egész estés magyar játékfilmet, A kék bálványt. Az amerikai területeken játszódó, krimiszállal vegyített játékfilm hatalmasat bukott a közönség körében. A következő, második magyar hangosfilm, a Hyppolit, a lakáj viszont óriási kasszasiker lett, s mindmáig a magyar filmtörténet egyik legkiemelkedőbb alkotása. Hasonló népszerűségnek örvend még ma is az 1934-es Meseautó, amely e korszak második legemblematikusabb filmjévé vált az évtizedek során. Ezzel a sikerrel kapott igazi lendületet a magyar hangosfilmgyártás, s 1944-ig több mint 350 film készült el. Ezzel Magyarország – Németország és Olaszország után – a harmadik legtöbb filmet gyártó országgá lépett elő.

A Rómer Flóris múzeum A magyar hangosfilm plakátjai 1931–1944 című, tárlata e filmtörténeti korszak plakátművészetébe enged betekintést, és kiemelni az 1931 és 1944 közti magyar filmgyártás legfontosabb mérföldköveit.

A kiállítás különleges figyelmet szentel egy Győrben forgatott hangosfilmnek: a Kettesben 1943-ban készült, rendezője Cserépy László volt, főszerepeit Páger Antal és Simor Erzsi alakította, a városi jeleneteket pedig Győrben rögzítették. A kiállításon megjelenik a Bisinger sétány, a Bécsi kapu tér, a révfalui csónakház és a Rába-part 1943-as képe, és a film készítésének körülményei mellett a látogató betekintést nyerhet a győri mozik (Apolló és Elite Mozgó) két világháború közti történetébe is.

filmtett.ro