Kezdőlap NYUGAT Nyugat - Közélet

Együttműködés a múzeumok között

Cikkünk frissítése óta eltelt 9 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A. Pál Gabriella és Ján Dano írták alá azt a hosszú távú együttműködési szerződést, amelynek előzményei a 2000-es évek elejéig nyúlnak vissza. A hivatalos formába öntött megegyezés kimondja, hogy a múzeumok – a szakemberek együttműködése mellett – kiadványaikból cserepéldányt küldenek, közös szakmai programokat dolgoznak ki, valamint időről időre bemutatják egymás gyűjteményi anyagát és kiállításait.

 

A Korszakok és birodalmak határán – A kelták Komárom-Esztergom megyében című kiállítás szakmai sikerét mutatja, hogy – a partnerséget mintegy megalapozva – elsőként ez az anyag került át a Tekovské Múzeumba. A Tatabányán sok látogatót vonzó, késővaskori anyagot felvonultató tárlat anyaga immáron Léván (Levice) várja az érdeklődőket egészen májusig. A kiállítás rendezésében magyar oldalról A. Pál Gabriella múzeumigazgató-régész és Kisné Cseh Julianna régész-történész, míg szlovák oldalról Margaréta Pölhös régész-történész vett részt. Ezzel párhuzamosan, a helyi szokásoknak megfelelően, egy másik időszaki kiállítás is megnyílt, amely a jobb élet reményében a 19-20. század fordulóján Amerikába kivándorolt szlovákok életét dolgozza föl. A kiállítás anyagából világosan kiderül, hogy az Újvilág nyújtotta lehetőségek sem feledtették el velük a szülőföldön maradt társaikat, családjukat: postafordultával ajándékok, használati tárgyak és anyagi segítség érkezett a tengerentúlról. A kiállítás megnyitóján helyi fiatalok néptánccal és népzenével örvendeztették meg a vendégsereget.