Kezdőlap NYUGAT Nyugat - Közélet

Kevesebb a hajléktalan a megyében

Cikkünk frissítése óta eltelt 9 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

 Balatoni Ágnes tájékoztatása szerint a tavalyi év első tíz hónapjában a megyében 491 embert regisztráltak hajléktalanként, idén 402-t. Tatabányán a tavalyi időszakban 305 ember vette igénybe az utcai szociális munkások szolgáltatásait, idén eddig 248 emberrel kerültek kapcsolatba. Ebben az évben a regisztrált új tagok száma is csökkent, mintegy felére esett vissza, amire régen volt példa.
    Az egyesület november elsejével Tatabányán megnyitotta lakókonténereit, ahol 23 embert tud elhelyezni, alacsonyküszöbű elvárásokat támasztva. A lakók alkoholos állapotban is igénybe vehetik a szállást, ha saját magukra és másokra nem jelentenek veszélyt. Nem kérnek tüdőszűrési leletet, megengedik a ruhában alvást. Párok vagy kisebb csoportok együttes elhelyezése is megoldható.
    A hajléktalanok számának csökkenéséhez hozzájárult, hogy az egyesület pályázati támogatásból hét lakásban 40 embernek albérletet bérel és segítséget nyújt a társadalomba való visszailleszkedéshez. A programban korábban résztvevők közül számosan munkához jutottak, és meg tudták tartani a lakhatásukat.
    Az egyesület Tatabányán télen naponta végigjárja a hajléktalanok búvóhelyeit, mínusz öt fok alatt éjjel is járőröznek, takaróval, élelmiszerrel, gyertyával támogatják a rászorulókat.
    A megyeszékhelyen kívül Komáromban, Oroszlányban és Tatán üzemeltetnek teajáratot, valamint fenntartanak egy krízisautót, mely szükség esetén a megye bármely településére riasztható. Tavaly 132 embert szállítottak biztonságos helyre, a megyében egy kihűléses haláleset történt.
    Balatoni Ágnes beszámolója szerint a szolgálat egyre több jelzést kap Dorog és Esztergom térségéből, mivel ott nem működik utcai ellátás. 
    A megyeszékhely hajléktalanellátásában nagy segítséget jelentene egy albérlők háza, mivel havi 15-20 ezer forintos díjat a hajléktalanok is elő tudnak teremteni, de az előítéletek miatt nehezen találnak szállást – tette hozzá az Utcai Szociális Segítők Egyesületének elnöke.

(MTI)