Kezdőlap NYUGAT Nyugat - Közélet

Már Farádon is gyűjtik a használt sütő olajat

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Védjük a természetet, ne öntsük a használt olajat a lefolyóba!

Használt sütőolaj gyűjtőt helyezett ki Farádon az önkormányzat, ami Fő utcában a régi Tűzoltószertár mögött található!

Magyarországon évente több tízezer tonna étolajat használnak fel. A lakosság által használt olajnak csak kis része kerül a hulladékudvarokba vagy lerakóhelyekre, jelentős mennyiség a lefolyókba vagy a szemétbe kerül. A használt étolaj a csatornában kihűl, reakcióba lép a szennyvíz más összetevőivel, és kemény, szappanszerű lerakódást okoz. A csatorna emiatt előbb leszűkül, majd eldugul. Emellett egy biológiai folyamat következtében kénessav keletkezik, amely megtámadja és tönkreteszi a házi és a közcsatornacsöveket egyaránt.

A használt étolaj a háztartási szemétbe öntve pedig nehezen lebomló anyagként jelenik meg a hulladéklerakókban. Ha pedig a sütőolaj gondatlanságból vagy szándékosan az élővizekbe jut, az még veszélyesebb: tavakban, folyókban a víz felszínén úszva meggátolja az oxigénfelvételt, így elpusztítja a vízi élőlényeket.

Egyre több településen van már lehetőség arra, hogy biztonságos körülmények között helyezzük el a használt sütő olajat. Nemrégiben Enesén a focipályánál lévő hulladékszigeten helyeztek el olajgyűjtő konténert.

Hogyan kell használni?

A legfontosabb, hogy a használt sütő olajat jót zárható edénybe kell önteni, erre legmegfelelőbb a csavar záras PET palack. Az étolajos palack nem zár jól, az üveg eltörik.

Mit tehetnek a gyűjtőkonténerbe?

Vaj, zsír, margarin, romlott és lejárt olajok, használt sütőolaj és zsír, pácolásból visszamaradt étolajok.

Mit nem lehet elhelyezni a gyűjtőkonténerben?

Majonéz, szószok, dresszingek, egyéb hulladék, motorolaj, gépzsír, ásványi olaj, kenőolaj, egyéb folyadékok és vegyi anyagok.

Forrás: Farád Önkormányzat