Kedvezett a meleg időjárás a krizantém termesztésének idén, így a halottak napi virágforgalom túlnyomó részét adó fajtából nagy a kínálat a piacokon, emiatt jelentős áremelkedés a tavalyihoz képes nem várható.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) MTI-hez eljuttatott körképe szerint októberben és november elején az éves krizantémmennyiség 60 százalékát adják el a kereskedők, így több mint 20 millió szál krizantém kerül a temetőkbe a napokban.
Győr sem marad el a hazai trendektől. Míg 30 évvel ezelőtt szinte csak a cserepest vásárolta a magyar lakosság, az utóbbi években már 70 százalékban a vágott krizantém a kelendő városunkban is.
A felmérésből kiderült, hogy a krizantémtermesztés alapvetően szezonális munka, mintegy 3000 családnak jelent pluszbevételt, közülük 800-an foglalkoznak jelentősebb mértékben krizantémmal, a tavaszi dísznövények termesztését egészítik ki ezzel.
A termesztés alapvetően a nagyvárosok közelében jellemző, jelentős termőterület Dabas, Lajosmizse, Kecskemét térsége, Nyíregyháza és Szeged környéke. Mindemellett az egész országban jellemző a kisebb mértékű helyi termesztés is, a legtöbb helyen korszerűtlen módszerekkel, több évtizedes technológiával.
A legnagyobb kereslet a nagyvirágú krizantémfajták iránt van, 70 százalékban ezt vásárolják, de a teniszlabda nagyságú, közép-nagy virágúak iránt is folyamatosan nő az igény. Becslések szerint a nagyvirágúakból 12-13 millió szál, a közepes-nagy virágúból 1,5-2 millió szál fogy. Mindezek mellett választhatók cserepes és csokros fajták, utóbbi az egész évben kelendő.
Míg korábban a fehér színű volt a divat, manapság a zöld és a kétszínű (piros-fehér, napsárga-narancs, lila-rózsaszín) a legkelendőbb. Országrészenként is eltérő a trend: Nyugat-Magyarországon például a pompon típusúak, az Alföldön, Tiszántúlon a napraforgóra hajazó Eleonóra a népszerű.
forrás: index.hu