Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Közélet

Mire figyeljünk az autó izzócserénél?

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A biztonságos közlekedés feltétele, hogy a „látni és látszani” követelményének eleget téve az autó rendelkezzen különböző célokra szolgáló, működőképes lámpákkal, melyeket szükség esetén használni is tudunk. Ennek azonban nem tudunk eleget tenni, ha kiégett valamelyik égő. Bizony, az izzócsere még a tapasztalatlan autósok számára is elkerülhetetlen feladat. Nézzük meg, hogyan és mikor kell kicserélni a különböző típusú izzókat!

Az autóban található izzók típusai

A modern fényszórók összetett funkcióval rendelkeznek, technikailag fejlettek.  Az autóban különböző típusú izzók találhatóak, melyek mind-mind másra alkalmasak. Így a tompított fényszóró, a helyzetjelző lámpa, a helyzetjelző, a ködlámpa, a jelzőfény, a tolatólámpa vagy a teljes fényszóró szerepének ellátására is. 

Az első helyzetjelző izzók álló járművön használhatóak a jármű kivilágítására. Ugyanerre alkalmas a hátsó helyzetjelző is, azzal a különbséggel, hogy mozgó jármű pozíciójának meghatározására is alkalmas. A féklámpa szerepe egyértelmű: a mögöttünk haladóknak mutatja, hogy lassítunk (fékezünk). Színe minden esetben vörös, óriási fényerejének köszönhetően pedig kiválóan alkalmas a figyelem felkeltésére.

Illusztráció az izzók típusairól az autoalkatreszonline24.hu weboldalról

A narancssárga fényű irányjelzőből (indexből) 4 db található az autón és jelzi a többi autózó számára, ha irányváltást kívánunk végrehajtani, valamint az elindulást és a megállást is.  A tompított és a távolsági fényszórók bírnak a legnagyobb teljesítménnyel, ennek megfelelően feladatuk is jelentős: meg kell világítaniuk az előttünk elterülő utat. Ezek általában halogén izzók, de xenon izzók vagy újabban LED-fények is lehetnek. A tolatólámpa pedig nyilvánvalóan azt jelzi, ha tolatást végzünk az autóval.

Mikor kell izzót cserélni az autóban?

A xenonlámpák rendkívül tartósak, ám a hagyományos izzók gyakran szorulnak cserére. Ha észleljük, hogy valamelyik izzó (túlfeszültség, túlmelegedés vagy a különféle rezgések miatt) kiégett, netán megváltozott a színe vagy a fényereje, a lehető leghamarabb gondoskodnunk kell a cseréjéről. Ennek érdekében csupán el kell távolítanunk a lámpa hátlapját, kihúzni a csatlakozót és eltávolítani az izzót a tartójából.  Miután behelyeztük az új izzókat, helyezzük vissza a hátlapot és végezzük el a világítás beállítását. A xenon- és LED-lámpák cseréje-javítása házilag nem, csupán szakszervizben végezhető el.

A halogén izzók cseréjére kis gyakorlattal elvégezhető, csupán a megfelelő csereizzót kell megvásárolni hozzá. Az autó használati útmutatója rögzíti, hogy pontosan milyen típusú izzók kellenek az autóba. Ezt általában betűk és számok kombinációja jelöli, mely annak meghatározásában is segít, hogy melyik izzó hova tartozik. Az izzók között megtalálhatjuk a féklámpa, a hátsólámpa, az irányjelzők, a fényszóró- és a távfényszóró izzóit is a ködfényszóró és a belső világításra szolgáló izzók mellett.

Tartsunk talonban izzókészletet

A legegyszerűbb, ha komplett izzókészletet vásárolunk, melyet különböző paraméterekkel rendelkező, különböző eszközökbe építhető és eltérő funkciójú izzók alkotnak. Ha kiég az egyik égő, csupán ki kell választanunk az izzókészlet megfelelő darabját és elvégezni az izzócserét. Egy ilyen készlet nem mellesleg jóval olcsóbb is, mintha egyesével vásárolnánk meg az izzókat. Igyekezzünk minőségi izzókészletet választani, a rossz minőségű szettek megvételét pedig mellőzni.

(x)