Kezdőlap LIFE MAGAZIN

Milyen a futás túlsúllyal?

Young caucasian female overweight runner checking smart watch.
Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Ahány futó, annyi testalkat. Van köztünk vékony, szálkás típus, átlagos testalkatú, és akad olyan futó is, aki némi súlyfelesleggel vág bele a testmozgásba. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet mindazoknak, akik szeretnék elkezdeni a futást, de pluszkilókkal küzdenek.

Mielőtt belevágsz a futásba

Amennyiben súlyfelesleged van, ráadásul jelentősebb, nagyon fontos, hogy bármiféle mozgásprogram megkezdése előtt konzultálj az orvosoddal! Ismertesd a szakemberrel, hogy mik a céljaid, hova szeretnél eljutni, milyen korábbi sportban szerzett tapasztalatokkal bírsz, akadtak-e sérüléseid a múltban és így tovább.

Előfordulhat, hogy bizonyos mértékű túlsúly, illetve az esetleges kivizsgálások eredményei alapján az orvosod azt fogja javasolni, hogy egyelőre még várj a futással, és válassz kímélőbb mozgásformákat, amíg el nem éred a számodra megfelelő testsúlytartományt.

Akinek már 10 százaléknyi testsúlytöbblete van a normálishoz képest, annak nem ajánlott a futás. Gyalogoljon, ússzon, biciklizzen, erősítsen, nyugodtan  nordic walking-olhat. Kiválóan megóvja a térdet, a csípőt és a gerincet.

Aztán amikor eljut a sportolni, fogyni vágyó a testsúlykontrollban a normál testsúlyához, akkor bátran elkezdheti magát a futást is, de addig ajánlott más sporttal felkészülnie.

Túlsúlyosként kiemelten lényeges, hogy olyan cipőben végezd a testmozgást, amely a lábszerkezetedhez passzol. Ellenkező esetben erős diszkomfortérzet léphet fel, sőt, fájdalomhoz, esetleg sérülés kialakulásához is vezethet egy nem megfelelő cipő viselése. Túlsúly és elhízás esetén az ízületek extra védelmében különösen fontos egy nagyon jól párnázott, kiváló csillapítású cipőt keresni.

Ne akarj rögtön túl sokat, légy türelmes! Ha évekig nem sportoltál, és régóta cipeled azt az akár több 10 kilónyi súlyfelesleget, akkor bizony nem fogsz egyik napról a másikra végigsuhanni az 5 km-es távon. Az első és legfontosabb célod a rendszeresség legyen, mégpedig a tempós gyaloglásban: a türelem és a befektetett munka meg fogja hozni a gyümölcsét, nemcsak fogyni fogsz, de egyre jobb lesz az állóképességed is! Kövesd az edzéstervedet és az étrendedet, figyelj oda a sétán belüli tempóváltásokra, szoktasd hozzá a fizikumodat a rendszeres testmozgáshoz.

mennyiben már a súlyod és a fizikumod – no meg az orvosod – is megengedi, belevághatsz a futóedzésekbe. Eleinte ez a hosszabb gyaloglószakaszok és a rövidebb kocogóetapok váltakozását fogja jelenteni, például úgy, hogy 10 perc bemelegítő séta után 1 percig kocogsz, 2 percig gyalogolsz, és ezt ismétled még 9-szer.

Egyéni, hogy a kocogószakaszok mikor válnak könnyebbé, de lassan, fokozatosan, hétről-hétre egy kicsivel megemelheted ezeknek az etapoknak az időtartalmát.

Nagyon fontos, hogy engedd el a tempókényszert, ha lassan futsz, akkor lassan futsz, most egyáltalán nem a sebességen van a hangsúly! Kezdő futóként az első pár hónapban a kocogás/futás során egy olyan tempót kell megtalálnod, amikor működik a „beszédteszt”, azaz kocogás közben nagyobb erőfeszítés nélkül tudnál beszélgetni.

Szintén lényeges, hogy ha nem csökken a súlyod a rendszeres testmozgás és a megváltozott étkezési szokások ellenére sem, akkor feltehetően az étrendben van a hiba, vagy talán olyan egészségügyi problémával küzdesz, ami meggátol a fogyásban. Ezért kiemelt fontosságú, hogy aki jelentősebb túlsúllyal bír, az feltétlenül keressen fel obezitológus szakorvost, szakképzett dietetikust, táplálkozástudományi szakembert. Egy rosszul összeállított étrend többet árt, mint használ, ráadásul a futásban is a sérülést kockáztatod, amennyiben továbbra is elhízás mellett próbálsz meg fejlődni.

Gyakori hibák:

Amennyiben kezdő futóként nagyon kapkodod a levegőt, és légszomjad van, akkor feltehetően túl gyors a tempó! Csökkentsd a sebességet, közben pedig igyekezz rendezni a légzésedet, akár úgy, hogy megpróbálod a lépéseidhez igazítani: 3 lépésen át beszív, 2 lépésen át kifúj.

Talajfogáskor ne csapd a sarkad a talajhoz, igyekezz a talp középső részére érkezni, gördíteni a talpat. Próbáld elkerülni a betonon-aszfalton való futást, helyette földutakon, füves talajon, parkokban, erdőben próbálj minél többet futni-gyalogolni, ezzel csökkenthető a sérülésveszély.

Tartsd be a pihenőidőket! A gyalogló- vagy futóedzéstervben lévő pihenőnapokat nem dísznek szánják, komolyan kell venni! A regeneráció elengedhetetlenül fontos, hogy megelőzd a sérüléseket, fájdalmakat.

  • A bemelegítés és a nyújtás ne maradjon el!
  • Nem győzzük ismételni: soha, de soha ne emeld egyik napról a másikra, egyik hétről a másikra drasztikusan a terhelést! A nagy tapasztalattal rendelkező, nem túlsúlyos futók számára néha napján, kizárólag indokolt esetben ez beleférhet, de egy kezdő, fogyni vágyó futó számára nem! Ezért is hasznos edző segítségét kérni, de ha erre nincs mód, akkor legalább egy általános, megbízható edzéstervet követni.

Amennyiben a fájdalom a fenti szabályok követése mellett sem múlik el, fordulj orvoshoz.

A legfontosabb, hogy elkezdted! Te sportolsz, fogysz, és már az elejétől fogva élvezheted a testmozgás és az életmódváltás előnyeit: a sport közben és után jelentkező erőt, a „Megcsináltam!”-érzést, az egyre növekvő önbizalmat, a felszabadult örömet, a néha visszafogott, néha határtalan büszkeséget, és ne hagyd abba!

Forrás: futasrolnoknek.hu