Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Layher Allround állványrendszerből épült, függesztett munkaállványt alkalmaztak a Dunakiliti Duzzasztómű felvízi tartóján.

Dunakiliti Duzzasztómű korszerűsítése során egyebek mellett megújul a

  • duzzasztómű billenőtáblás szegmens elzárásainak korrózióvédelmi festése (6 duzzasztónyílás és a hajózsilip felső fője),
  • az üzemi híd acél szerkezeteinek korrózióvédelme,
  • a pillérek belsejében a hidraulika rendszer és az irányítástechnika,
  • az üzemi hídon található 2 5/40 tonnás portáldaru
  • és a segédhajózsilip is.

A Dunakiliti Duzzasztómű acélszerkezetének felújítása és korrózióvédelme tehát több ütemben zajlik. A felvízi tartó egy részét már beállványozták, ezt újítják fel elsőként, majd az itt lévő állványanyagot viszik tovább és építik át a további szakaszokon.

A megfelelő állványzatot a kivitelezők és az állványozó szakemberek a Layher mérnökei és statikusok közreműködésével tervezték meg. A tervek alapjául meglévő 2D-s tervek szolgáltak, emellett helyszíni felmérés alapján a mérnökök elkészítették az objektum 3D-s modelljét is. Majd a modellre illesztve tervezték meg a végső állványzatot.

Az állványrendszer nagy előnye, hogy rugalmassága okán szinte bármilyen építési helyzetben alkalmazható és bármilyen forma és alakzat felépíthető belőle. A függesztett állvány nagyban eltér az általában megszokott és látott állványrendszerektől. Nevéből adódóan akkor használják, amikor nem megoldható az állványépítmény földön történő elhelyezése.

A duzzasztómű esetében egy háromszintes munkaállvány épült, melynek magassága 7,5 méter, hossza pedig 26 méter. A rajta való közlekedésre acél járólapot alkalmaztak, és háromsoros oldalvédelemmel építették ki a még nagyobb biztonság miatt. A járólapokra, a por elleni védelem érdekében OSB lapokat helyeztek el. A legalsó munkaszintet pedig szélesebbre tervezték, ez jobb hozzáférést biztosít a szakembereknek.

Függesztett állványok esetében kiemelten fontos, hogy előre meghatározzák a munkavégzés során a szerkezetre rótt tömeget a megfelelő teherelosztás és stabilitás érdekében.

Így az állvány visszatámasztása és annak módjának megtervezése, szintén nélkülözhetetlen feladatot jelentett a függesztett állványmegoldások alkalmazásakor. 

Az állvány hasznos terhe 1,50 kN/m2. Az elmozdulások minimalizálásának és a vízszintes terhekkel szembeni merevség biztosításának érdekében az állványzat két oldalán, függőlegesen lefelé, merevítő rácsostartókat helyeztek el. Az állványzat alsó síkja szintén rácsostartókkal merevített.

A projekt során nem kevesebb mint 16 tonna állványanyagot használtak fel és két nap alatt építették fel a szakemberek.