Kezdőlap GYŐR Győr - Gazdaság

Lesz nyáron diákmunka?

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A nyári szünet a tanulók egy részének a bulikról szól és/vagy a pihenésről, a másik részének viszont arról, hogy keressen egy kis pénzt. Tavaly nehéz volt munkát találni, mert sok cég nem engedett be diákokat a vírus miatt. Idén azért már számítani lehet egy kicsit nagyobb nyitottságra és több lehetőségre.

Mik a legnépszerűbb munkák?

Bármennyire meglepő lehet, még mindig a vendéglátás az egyik legnépszerűbb. Akár pultos, pincér, vagy éppen konyhai kisegítő. A munkakör szinte mindegy, itt nagy az érdeklődés. Ezt követi az autóipar, a kiskereskedelem… A strandokon vagy épp a mezőgazdasági munkákra is bőven van igény, de a logisztika iránti érdeklődés is töretlen.  

Most akkor kell oltás, vagy nem kell oltás?

Alapvetően ez a kérdéskör elég kényes, viszont nincs jelenleg egyértelmű szabály arra, hogy kell e.
 
„Vannak szektorok, ahol igen, megfogalmazzák, hogy fontos, hogy legyen védettségi igazolványa adott esetben, és ez jellemzően inkább a horeca, tehát ahol vendégeket fogadnak és ahol jelen pillanatban is feltétel, hogy be tudj menni, legyen egy védettségi igazolványod. Vagy egy szálláson, ahol kizárólag azzal tudsz foglalni, és ezt komolyan veszik ott természetesen a személyzet kiválasztásánál, ugyanúgy a diákoknál is feltétel, hogy legyen. Ez nem jelenik meg egyértelműen markánsan, de vannak erre utaló jelek.”  – mondta el Kulicskó Ákos, a WHC Diák Győr diákmunka-szolgáltatás területi vezetője

Szeretnének dolgozni a diákok

Idén az a tapasztalat, hogy időben gondolkodnak a diákok, és keresik fel azokat a helyeket, ahol munkát tudnak kínálni. Így szeretnék biztosítani azt, hogy jó lehetőséget találjanak. Vannak olyan munkák, amiket pont emiatt nagyon hamar betöltenek.

Nem minden a pénz

Alapvetően egyfajta elvárás már a nettó 1000 forintos órabér minimum, de könnyebb embert találni olyan pozíciókra, ahol 1300-1500 forint nettó feletti az órabér. Azért akadnak olyan munkák is, ahol nem feltétlenül a fizetés számít.
„Fontos megemlíteni, hogy azért nem mindig elsődleges szempont a diákoknál sem, úgy ahogy mondjuk a felnőtt munkavállalóknál sem, mert hogy nagyon sokat számít a munkakörnyezet, a kollégák. Van olyan partnerünk, ahol kicsit alacsonyabb az órabér, mégis a diákok nagyon szeretnek itt és nem váltanának még akkor sem, ha tudnánk ajánlani egy másik lehetőséget, mert hogy annyira megszerettek már itt, illetve a munkát is megszerették, szeretnének maradni.” – mondta Nerhaft Marianna, diákmunka-szolgáltatás projektvezető.

A diákmunkáknak alap esetben is vannak feltételei

  • Nappali tagozatos aktív hallgatói jogviszony
  • 25 év alatt lehet passzív hallgatói jogviszony
  • Tanítási idő alatt 16 év feletti diákok dolgozhatnak – szülői vagy gondviselői engedéllyel
  • Tanszünetben 15 év felettiek – szülői vagy gondviselői engedéllyel
  • Éjszakai műszakos munkára csak nagykorú jelentkezhet
  • „Amikor mi belépetjük az iskolaszövetkezetbe a diákokat akkor ugye meg kell arról bizonyosodnunk, hogy azok a diákok valóban hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek. Tehát mindenképpen magukkal kell hozni erről egy érvényes diákigazolványt vagy pedig iskolalátogatási hallgatói jogviszony igazolást. Ez egy alapvető feltétel.” – emelte ki Galló Eszter, diákmunka-szolgáltatás projektvezető.
Az még fontos, hogy vannak olyan munkák, ahol egy kifejezett korcsoportot, vagy adott szakirányt tanuló diákot keresnek, de alapvetően mindenki találhat számára megfelelő munkát.