Digitális méregtelenítés – a nulladik hét

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
Először is aki ezt nem olvasta el az kérem pótolja ebbéli hiányosságát ITT – aki már igen, az tudja, hogy mi a motiváció. Szóval akkor nézzük is, hogyan szokjunk le a túlzott mobilozásról, induljon a digitális detox.
.
Miután nem iszom és nem dohányzom nincs túl sok tapasztalatom arról, hogyan kell bármiről is leszokni, a munkamániám az azért van mert azon szerencsések közé tartozom aki azt csinálhatja, amit akar, ami pedig a Coca-Colát illeti, nos egyszer 42 napig nem ittam (számoltam), de miután az újságírótársadalom talán egyedüli tagjaként kávézni sem kávézom, valami kell, ami ébren tart ha kell.
.
Ráadásul nekem ezt „okosba” kell megoldanom, hiszen a munkám és a hobbim egy részéhez elengedhetetlen a számítógép, a közösségi oldalak és az ehhez tartozó folyamatok követése. A szakirodalom ugyanakkor nekem is azt mondja, mint bárki másnak: ha nem tudatosan szakítunk a szokásainkkal, akkor sokkal nagyobb eséllyel leszünk visszaesők: az első lépés tehát az állapotfelmérés – tudjuk meg valójában, hogy tényleg mennyire vagyunk „fertőzöttek”
.
Emlékszem, amikor először elkezdtünk TV felvételeket készíteni foci mérkőzésekről szakmai elemzéshez az edzők megdöbbentő eredményekről számoltak be. A játékosok képesek voltak megmagyarázni a saját szemszögükből az eseményeket, és néha még a saját szemüknek sem hittek. A legaranyosabb egy kisgyerek volt, aki váltig állította, hogy ő visszafutott az ellefél csatárával, miközben a felvételen tisztán lástzik, hogy egy valaki, éppen ő ott ácsorog az ellenfél tizenhatosánál. Így vagyunk ezzel valószínű a legtöbben: azt hisszük nem is olyan sokat mobilozunk, miközben meg de, sajnos igen.
.
Az állapotfelmérés mellett még két fontos feladatunk van. Először is ki kell jelölni egy konkrét dátumot. A holnap az nem jó, mert úgy nem fog működni, mindig van holnap. Konkrét időpont kell: nekem ez január 6. hétfő. Éppen ezért miután függő, de valójában félig digitális analfabéta vagyok, az állapotfelméréshez az is kell, hogy valaki fiatalabb kolléga vagy jóbarát telepítsen fel egy megfelelő alkalmazást a készülékemre, ami rögzíti, hogy mikor mennyi ideig és milyen célból használom a készüléket. Tehát a lényeg: még nem szabad változatni a viselkedésen, hanem elemezni kell azt, amit majd az adatok mutatnak.
.
Ha van start dátumunk és van alkalmazásunk, ami a szokásainkat figyelni, akkor még egy fontos dolgot nem szabad elfelejteni. Ez egyfajta napló, amit az a jó, ha nem digitálisan, hanem papírra, tollal írunk. Le kell írni a célkitűzésünket, azt, hogy miért akarjuk mindezt, de azt is, hogy mi az, amit szeretünk a készülékben és mi az, amiről mindenképpen le szeretnénk mondani. Azt is le kell írni, hogy mik azok a pozitív és negatív változások, amit hozott az életedbe és melyek azok a helyzetek, amikor használjuk. Hiszen nem megszabadulni akarunk tőle, hanem csak megfelelő kordában tartani.
.
Indulásként ennyi, jövő szombatra remélem tisztában leszek a saját valós szokásaimmal és elkezdődhet a terápia!