Kezdőlap LIFE MAGAZIN

Újévi fogadalmaink- Miért nem sikerül?

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Most hunyd be a szemed egy pillanatra és gondold végig, hogy mik azok az újévi fogadalmak, amiket a leggyakrabban hallottál! Most pedig gondold át, hogy hányan tartották be őket! Nem túl sokan, ugye? Ez persze nem véletlen, hiszen van néhány népszerű ígéret, amit extra nehéz megvalósítani.

Összeszedtük, mik a leggyakoribb fogadalmak, amik persze rendre nem valósulnak meg!

  1. Leadok pár kilót, és idén rendszeresen eljárok edzeni!
  2. Leszokom a dohányzásról!
  3. Egészségesebb ételeket eszem!
  4. Havonta félre teszek egy kis pénzt, spórolni fogok!
  5. Elutazom arra a helyre, ahova évek óta vágyom!
  6. Beiratkozom egy tanfolyamra, tanulni fogok! Megtanulok angolul!
  7. Kevesebbet fogok stresszelni!
  8. Többet fogok jótékonykodni!
  9. Sokkal kevesebb alkoholt iszom!
  10. Több időt fordítok a családomra!

Hogy lehetne, hogy mégis betartsuk ezeket? Fontos, hogy sose fogalmazzunk meg megvalósíthatatlan célokat. Sőt, a legjobb, ha maradunk csak egynél. Ne akarjunk egyszerre leszokni a dohányzásról, ráállni a bio ételekre, mellette pedig konditerembe járni heti ötször. Fontos továbbá, hogy a megfelelő fogadalmat tegyük.

Nem szabad elmenni a felett sem, hogy milyen a fogadalom típusa, mi az oka, és milyen a környezetünk fogadtatása. Miért pont most akarunk belevágni, eddig miért nem tettük? Ha sikerül megérteni a valós okot, csökkenthetjük annak a veszélyét, hogy idővel megszegve a fogadalmat visszatérjünk a komfortzónákba.

Az is lényeges, hogy a fogadalom által valami hozzáadódik az életünkhöz, vagy épp elvételre kerül. Nem mindegy ugyanis, hogy új viselkedési formát kezdünk gyakorolni, és azt megkíséreljük szokássá tenni, vagy egy már meglévő, ámde negatív viselkedést, káros szenvedélyt, vagy rossz szokást igyekszünk minimalizálni, vagy teljesen megszüntetni.

Fontos megvizsgálni ilyenkor, hogy mit nyer vagy veszít az egyén az új viselkedéssel, s az hogyan hat a környezetére. Gyakran a közvetlen környezet az, ami a sikeres változás legnagyobb akadályaként gátolja az új viselkedési forma megszilárdulását. A támogatás a részükről kiemelten fontos.

Mivel az új viselkedés lemondással, erőfeszítéssel, nehézséggel járhat, pozitívan hathat valamilyen önjutalmazási rendszer kiépítése, mellyel magunkat folyamatosan motiválni tudjuk. Később, amikor már érezni lehet a változás jótékony hatását, erre a külső motivációra talán már nem is lesz szükség, hiszen a megélt sikerélmény lesz az, mely a folytatásra ösztönöz.

Szóval csak óvatosan a fogadalmakkal, de ha már megtettük, akkor mindenkinek sok erőt és kitartást kívánok a megvalósításhoz!